| ioanapantea a întrebat:

Ca sa devii astronom ce profil d liceu trebuie sa faci? si ce facultate?

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pe real, ai nevoie de științe fixe. Facultatea de matematică/fizică, la noi din câte știu nu este, ci afară!
Pa, pa.

| DanielaDanilisin a răspuns:

Trebuie sa alegi profilul real.

| Andreea66 a răspuns:

Nu iti trebuie matematica...trebuie sa stii fzica,chimie-elementele chimice din care sunt compuse planetele,atmosfera,galaxiile, etc. si mai ales geografia universului, deci practic ti-ar trebui un profil de stiinte ale naturii.cat despre facultatea, cred ca cea de geodezie este cea mai potrivita pentru acest domeniuwinking