| 4827 a întrebat:

Ce profil iti trebuie la liceu pentru a deveni astronom sau astrolog? Biochimie sau Stiinte sociale?

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Cred că pentru astronomie îţi trebuie fizică. Câteva doctorate în fizică, mai bine zis.
Iar pentru astrologie cred că există cursuri şi chestii de genul, dar nu există studii superioare. Astrologia e o pseudo-ştiinţă, interpretări ale persoanelor în funcţie de poziţia stelelor şi a planetelor. Aici înveţi cât poţi şi interpretezi cum vrei.
Şi valabil pentru orice meserie sau profesie: profilul de liceu nu contează.
Totuşi, pentru astronomie, adică fizică (+ chimie şi multă matematică), cred că e mai bun profilul de mate-info.