| anonim_4396 a întrebat:

Cam cat castiga un absolvent al academiei fortelor terestre? Adica sublocotenent dupa cum am inteles. Vreau sa urmez academia deoarece serviciul e asigurat(fata de facultate unde trebuie sa iti cauti singur si de multe ori nu gasesti) si salariul este destul de mare, dupa cum am auzit.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E cam complicat si nu-ti va spune nimeni adevarul. Ea se calculeaza cam asa:
800 lei x coieficientul de ierarhizare (care poate fi, depinazand de functie, intre 2, 56 si 2, 62) + solda de grad 387lei + spor de vechime 3% dupa 3 ani + 25% solda de comanda (daca este cazul) din solda de functie + alte sporuri daca lucreaza in locuri periculoase + norma de hrana si norma de echipare.