| Dismally a întrebat:

Cam cati bani "de buzunar" credeti ca sunt necesari pentru un adolescent in ziua de astazi?

84 răspunsuri:
| Roberrt21 a răspuns:

200 lei. Timp de o săptămână poate chiar două ar trebui sa ii ajung

| Dismally explică (pentru Roberrt21):

Esti adolescent?

| Roberrt21 a răspuns (pentru Dismally):

Da

| Catrice a răspuns:

10 lei pe zi cat timp e la școală (un sandviș+ceva dulce mâncare de prânz), iar în vacanțe la munca.

| Nemessys a răspuns (pentru Roberrt21):

200 de lei pe saptamana? Wtf. da ce face cu atatia bani? Poate doar daca e fumator.
Eu primeam 3 lei pe zi cat sa-mi iau ceva de mancare.

Raspuns la intrebare : Cat isi permite parintele, nu cat cere el. happy Daca parintele isi permite mai mult, atunci strict cat are nevoie pentru mancare, transport si ceva dulce, dar nu tigariwinking.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu mai mult decat alocatia pe care statul va ofera!
Si asta daca si parintii sunt de acord
Sunt copii care nu primesc alocatia mana, sau daca o primesc, beneficiaza de o mica parte.
Oricum, voi cheltuiti mult mai mult decat primtiti de la stat.

| Dismally explică (pentru Catrice):

Nu stiu daca au unde munci la acea varsta happy

| Dismally explică (pentru Nemessys):

Si de cei 3 lei iti luai cateva tigari, nu? big grin

| Dismally explică (pentru Fatamuntilor):

Cat este acum alocatia, 150?

| mgtow a răspuns:

100 lei pe luna

| Dismally explică (pentru mgtow):

Mai putin decat alocatia? Cred ca te vor injura adolescentii big grin

| Nemessys a răspuns (pentru Dismally):

Eu nu fumez. Imi luam un sandwitch.

| mgtow a răspuns (pentru Dismally):

Uitasem de alocatie, normal aia ar trebui sa ramana la elev (cat e?) nu mai stiu. Multi fac prostii cu ea daca au mai multi bani

| Catrice a răspuns (pentru Dismally):

De la 16+ e légal.
Restul....treburile casei sunt și ele munci.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Dismally):

Tu stii cat este.
Imparti la cate zile sunt pe luna.
Eu primeam bani de pachet la scoala si duminica de un film
Dar daca vrei mai mult poti negocia cu parintii tai in functie de bugetul acestora
Nu poti avea pretentie daca parintii tai au salariu mimim pe economie de acolo au de platit facturi, de cumparat mancare si multe altele...
As introduce in scoala educatie financiara ca sa invatati sa gestionati veniturile si sa poti stabili prioritatile.

| Dismally explică (pentru Nemessys):

Eu cam dadeam banii pe tigari big grin

| Dismally explică (pentru mgtow):

Cred ca 150, nu stiu sigur.

| Dismally explică (pentru Catrice):

O fi legal dar nu cred ca vei gasi.

| Dismally explică (pentru Fatamuntilor):

Nu stiu nici eu cat este.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dismally):

Pe ce lume traiti, tovarasi? 185 e!

| Catrice a răspuns (pentru Dismally):

Eh mai pune mami o vorbă, da tati niște bănuți și găsești în 5 minutehee hee

| Dismally explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai nu mai iau de multisor, n-am de unde sa stiu laughing

| Dismally explică (pentru Catrice):

Ehh, vacanta este pentru relaxare, au timp de munca dupa ce termina scoala happy

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Parintii mei au fost altfel cu mine nu stiu cum e la alti copi dar mie mai mult de 10 lei nu imi dadeau cand eram mic, adica bani de suc si inghetata. Pe urma "Aaaaa! vrei bani, la munca ca sa vezi ce inseamna sa muncesti si sa inveti o lectie noua si anume umilinta."
"Mucosule care esti."

| 70gabriela70 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Adică 4.2 lei pe zi? Nu mi se pare suficient. Un Sandwich era 3.5 lei acum 6 ani când mai eram eu în liceu. E de ajuns dacă mănânci dimineața și stai lângă liceu. Dar dacă face naveta și sta plecat 12 ore de acasă (cum făceam eu) atunci nu mai e de ajuns. Depinde și de posibilitățile părinților, și de nevoile lui

| 70gabriela70 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Scuze. Eram în eroare. Acum am aflat cât este alocația. Cum spuneam, depinde de situația fiecăruia...

| Catrice a răspuns (pentru Dismally):

Relaxare că nu învață, dar nu zice nimeni sa nu învețe si la "scoala vieții"hee hee

| Fatamuntilor a răspuns (pentru 70gabriela70):

Stiu ca multi copii isi iau sandwis de acasa.In orice caz iesi mai ieftin, mai ales daca ai mai multi copii.

| Dismally explică (pentru Catrice):

Da, pai nu vezi, daca te uiti pe Facebook, din ce in ce mai multi se lauda ca au terminat scoala vietii laughing Si macar daca o faceau si pe aia tot era ceva...

| Catrice a răspuns (pentru Dismally):

Decat angajat la "buzunarul lui tati" parca mai bine suna "școala vieții" laughing