| ZuZuAleX a întrebat:

Cati bani de buzunar credeti ca ar trebui sa aiba o adolscenta?

6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

E o diferenta intre cati bani ar trebui sa ai la tine si cati sa cheltuiesti. Corect ar fi sa ai grija cum gestionezi banii. Eu de exemplu ieseam zi de zi cu 50 de lei in buzunar dar nu cheltuiam decat maxim 10 lei pe zi. Si asta cand ieseam la un suc. In rest nu cheltuiam. Asta de cand aveam salariul meu. Pana atunci primeam de la parinti bani pentru scoala pe care ii strangeam de multe ori. Si cand aveam nevoie neaparat de niste bani ma duceam la ei si le ceream. Uneori aveau, alteori nu. Am inteles de fiecare data cand nu erau bani. Important e ca noi sa stim valoarea banului si sa nu ii cheltuiem pe prostii. Mai ales fiind copil cand banii de buzunar ti-i dau parintii. Parintii au asteptari de la noi. Sa nu crezi ca parintii nu iti dau bani daca pot. Dar de obicei nu iti dau bani multi pe mana ca sa nu ii cheltui pe prostii. Eu spun ca e mai corect asa. Eu spun ca ar trebui sa ai la tine 15 - 20 de lei. Asta gandindu-ma ca poate iesi la un suc. Si totodata sa ai niste bani pentru urgente. Trebuie sa ai un ban la tine pus deoparte pentru situatii neprevazute. Dar atentie mare ca am spus ar trebui sa ai la tine. Nu sa ai la tine si sa cheltui. Ca nu orice parinte isi permite sa iti dea atatia bani. Si nici nu cred ca este ideal. Ai la tine acesti bani si in functie de cati cheltui intr-o zi pui la loc pentru ziua urmatoare. Parintii in mod normal au grija sa ai la tine o suma mica de bani in primul rand pentru ca sa comunicati. Ei de obicei nu iti dau o suma mare de bani fara ca tu sa le spui pentru ce iti trebuie. Asta pentru ca ei stiu valoarea banului pentru care muncesc de ani de zile.

| εїз Ir εїз a răspuns:

80 lei/luna tu?

| Bubu a răspuns:

Nu exista o suma anumewinking

depinde si de posibilitati acum.

fiecare parinte ii da copilului cat poatewinking poate unul primeste mai mult, altul mai putin.nu e o regula.intre 50-200.intre 200-300 sau altcevawinking

| malaua a răspuns:

@Marinela...cred ca "de buzunar" se refera pentru a merge la un suc, la o cafea.ma rog.prin oras.si pentru asta nu-ti trebuie mai mult d 50 de lei.

daca vrei sa-ti cumperi ceva anume cum ar fi haine nu se mai incadreaza in banii"de buzunar"; ceri de la parinti bani pentru un anumit lucruhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intre 50-200 lei, poate chiar mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Malaua, stiu.