| Alecz_Alexandru_1992 a întrebat:

Cand faci caracterizare poti sa scrii si rezumatul sau doar fapte din care sa reiasa caracterizarea personajului?

Răspuns Câştigător
| DdDiX a răspuns:

Poti scrie rezumatul cand faci un comentariu.
Caracterizarea completa trebuie sa cuprinda:
1.Incepi cu date despre autor si opera.
2. Dupa aduci vorba de personajul respectiv.
3. Felul persoanjului : [principal.secundar,episodic,fictiv]/[negativ, pozitiv]
4.Incepi cu trasaturile fizice. [aici poti transcrie fraza de unde reiese fiecare trasatura, specificand daca este facuta in mod direct sau indirect ]
5.Trasaturile morale [procedezi la fel cu cele fizice]
6.Rolul persoanjului in opera.
7.concluzii legate de construirea persoanjului in acel mod, de catre autor si daca putem invata ceva de la acel personaj.
Succes!:*