| Monyyyyy a întrebat:

La caracterizarea personajului pentru bac trebuie și conflict și tema? Sau Numa caracterizare directe și indirecta sau nu mai trebuie? Profa nu ne spune

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Hehe, e imposibil! Un profesor oferă elevilor structura unui eseu privind tema si viziunea despre lume, caracterizare de personaj sau relatia dintre doua personaje.
Caracterizarea de personaj include: tema, perspectiva narativă, semnificatia titlului, constructia personajelor in roman, compozitie, conflict, tiplologii de personaje etc

PS. Când aveți oră, întreabați profesorul de la clasă. Solicitați structura pentru toate cele trei tipuri de eseuri.winking

| Monyyyyy explică (pentru floresdemayo):

Ce handicapata e nu vrea nu o Cunoști. Relatia dintre doua personaje cum se face? Serios Numa eseuri ne da.Ma ajuți?

| floresdemayo a răspuns (pentru Monyyyyy):

Dacă vrei să elaborezi un eseu privind relația dintre două personaje, vei avea în vedere următoarele:

- Contextul literar (aici, scrii in ce an a apărut opera literară și unde)
- Tema operei literare (pe scurt)
- Perspectiva narativă (pe scurt)
- Semnificația titlului (pe scurt)
- Conflictul existent
- Trăsăturile personajelor care se desprind din fapte, gesturi, vorbe, dar și din relațiile care se stabilesc între acestea (caracterizare indirectă).
- Detalii fizice care relevă trăsăturile morale sau statutul social
- Se prezintă statutul social, psihologic și moral al fiecăruia dintre personajele alese (1. caracterizezi personajele alese și trebuie să arăți relația dintre ele 2. trebuie să evidențiezi prin două episoade sau secvențe comentate modul în care evoluează relația dintre cele două personaje)
- Concluzia despre opera literară.

P.S. Ai de susținut bacalaureatul anul acesta?
Îți doresc success!

| Monyyyyy explică (pentru floresdemayo):

Și viziunea asupra lumii? Și mai ce ar putea sa imi pice? Imi zici te rog