| codpenal2018 a întrebat:

Când mă enervez imi vine să sparg lucruri, eventual imi vine să dau și in acea persoană de lângă mine, dar mă abțin de fiecare dată cu toată silința, sunt o fire calmă inteligentă, nu consum alcool, am parte de tot ce imi doresc, nu am probleme cu gelozia în relații chiar deloc, imi găsesc foarte ușor o prietenă, dar când cineva nu mă ințelege și mă enervează peste limită imi vine să sparg ceva... Concluzie, cauze? Recomandări? (până merg la medic, nu de alta dar imi ia și permisul auto după zice că sunt nebun laughing Mulțumesc!, ps: am 18 ani )

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Ce recomandari sa-ti dam? Tu esti constient ca ceea ce simti nu e ok. Felicitari ca reusesti sa te controlezi. Ai grija sa nu ajungi sa consumi alcool, pentru ca alcoolul slabeste autocontrolul. Daca poti fereste-te de oamenii care au capacitatea sa te enerveze.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Intrebarea ta contine o contradictie

"Când mă enevrez imi vine să sparg lucuri, eventual imi vine să dau și in aceea persoană de lângă mine"

"sunt o fire calmă"

Eu ma indoiesc ca esti o fire calma.

Daca intr-adevar te deranjeaza problema asta poti oricand sa consulti un medic psiholog, si nu are nicio treaba cu permisul.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

"sunt o fire calmă inteligentă"
laughing laughing laughing fizionomia ta, daca tu esti in poza imi spune ca... mai bine fugi in padure!

| Superior a răspuns:

Sunt fix la fel ca tine, exceptand partea cu facutul unei prietene usor; c

Răspuns utilizator avertizat
| wolfves a răspuns:

Asta nu se numeste calm, clar.
Poate te nemultumeste ceva in viata ta totusi sau ai avut vreo experienta mai neplacuta sau ceva in copilarie. Daca cineva nu te intelege, ii explici acel lucru din nou si daca tot nu intelege, lasa-l asa ca oricum oamenii sunt rai si nu le pasa de nimeni. Daca e totusi partenera ta care nu te intelege, nu stiu. Se presupune ca ar trebui sa te inteleaga daca te iubeste, dar si tu se presupune ca nu ar trebui sa faci asa daca o iubesti, mai ales sa dai in ea. Fii mai calm, serios. Ce te enerveaza asa tare ca nu te inteleg? Eu m-am obisnuit si nu mai spun nimanui nimic. Oricum daca oamenii aia nu au trecut prin situatia prin care ai trecut tu, nu au cum sa inteleaga 100%, din nefericire. Poate sa cauti oameni care au trecut prin ce vrei tu sa inteleaga lumea.