| inuca97 a întrebat:

Care e cea mai frumoasa poezie a lui Eminescu? Am nevoie pentru un concurs, si vreau sa impresionezhappy

7 răspunsuri:
| secsilicioasa a răspuns:

Luceafarul este capodobera sa, nu degeaba a fost supranumit Luceafarul poeziei romanesti..., toate sunt frumoase, dar acum depinde si ce clasa esti...

| secsilicioasa a răspuns:

Ahaa.pai in primul rand trebuie sa iti placa tie sao poti memora.dar cele mai emotionante poezii sunt PE langa plopii fara sot, Si daca, Luceafarul, Scrisorile asa cum s-a spus mai sus.multa bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie îmi place extrem de mult Scrisoarea I!
Dar TOATE poeziile lui Eminescu sunt foarte frumoase, eu nu pot spune că una este mai frumoasă ca alta.mie îmi place foarte mult Scrisoarea I poate şi pentru faptul că am studiat-o la şcoală şi am fost nevoiţi să o învăţăm pe de rost.

| xDxDxDxDxD a răspuns:

O ramai...
daca o zici cu intonatie e ca si castigat concursul :X

| Smileygirl23 a răspuns:

Mie personal imi place "Criticilor mei". iar daca trebuie sa o reciti si ai o intonatie adecvata...
O alta poezie frumoasa este "Pe langa plopii fara sot...". Daca te incumeti, poti folosi si una din scrisori.

| Sandrra13 a răspuns:

"Floare albastra" happy