| Moldovan_Adriana_1984 a întrebat:

Care e cel mai bun portar din lume?

6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Cred că valoarea portarului nu ar trebui să fie decisă doar de numărul golurilor primite. În primul rând acesta ar trebui să joace în unul din campionatele de top. Dar nu la o echipă mare acolo unde echipele adverse au mai puține ocazii datorită valorii superioare a întregului lot. Ar trebui văzut și cum se comportă în meciurile din cupele europene.

La capitolul meciuri fără gol primit Areola de la PSG stă cel mai bine, cu 5 din 7. E urmat de Berisha si Ter Stegen care au primit 4 in 8 meciuri.
Rulli, Donnarumma, Cardinale si Oblak stat si ei binisor, cu 5 din 11.
Pele are 6 din 12, iar Neur si Courtois doar 5 din 10.

La capitolul goluri primite Areola e iar primul, cu 3 goluri in 7 meciuri. e urmat de Lloris cu 4 in 8 si Asenjo cu 5 in 9.
Urmeaza Neur cu 6 goluri n 10 meciuri si Buffon cu 6 in tot atatea. Cardinale si Oblak nu sunt nici ei de neglijat, cu doar 8 in 11 meciuri.

La capitolul primirea mingii de la colegi si lovirea mingii cu pumnul pentru a o indeparta de propriul careu Diego Lopez de la Milan e cel mai bun, cu 38 de interventii in 8 meciuri. E urmat de Reynet cu 42 in 10 si Ruffier cu 43 in 11. Urmeaza Antony Lopez si Cardinale cu 39 in 11 meciuri.

Neur e cel mai bun la distributia balonului, cu un procent de 87% dupa 10 meciuri, la fel ca Areola de la PSG si Ter Stegen de la Barca care au jucat insa in doar sapte, respectiv opt. Urmeaza Buffon cu 80% in 10 si Pelle cu 80% in 12. Tatarusanu e bunicel, cu 79% iar Cardinale are 77.

Diego Alves de la Valencia e zeu la penalty-uri cu 3 interventii bune si doar una ratata. Stekelenburg a reusit doua interventii bune din tot atatea. Iar Leca doua din trei. Ruffier, Donnarumma, Perrin si Lopes au reusit o interventie din doua.

Un aspect extrem de important este numarul de mingi salvate. Cordaz si Adan au reusit 42 / 41 in 10 meciuri. Heaton 44 in 11, iar Diego Lopez 32 in 8. Urmeaza Pickford si Storari cu 32 in 9, Schmeichel cu 31 in 8 si Caestels cu 28 in 7.
Da Costaare 35 in 9, iar Reynet 35 in 10. Urmeaza Ochoa cu 39 in 11, Adrian si Posarec cu 35 in 11. Cardinale are 34 in 11, iar Ruffier 33 in tot atatea.

Dupa cum vezi in multe topuri portarii scosi cel mai des in fata reflectoarelor nu apar pentru ca nu au ocazia sa isi confirme valoarea. Adversarii nu reusesc sa treaca de aparare la echipele care investesc bani buni pentru a-si acoperi toate posturile asa cum trebuie. Pune-l pe Neur la Urlatii din deal si sigur nu va mai avea un procent la fel de bun daca nu va avea jucatori in echipa de nivelul lui.

Neur a primit acest titlu in ultimii trei ani, dar premiile astea se dau cu totul aiurea, doar pe baza rezultatelor obtinute de echipa si a paradelor din CL sau Euro / Cupa Mondiala. El este în continuare cel mai bun portar care joacă la o echipă de top. E urmat indeaproape de Ter Stegen de la Barca si Courtois de la Chelsea. Milan sta bine cu Diego Lopes si Donnarumma. Ar urma Claudio Bravo. Buffon din pacate are o varsta si se cam vede. Inca are unele reflexe geniale, dar nu il vad in top zece portari.

Cumva suprinzator s-au remarcat in viziunea mea mai degraba Cardinale care cu interventiile sale providentiale o tine pe Nice pe primul loc in Franta. Ruffier a contribuit enorm ca St Etienne sa nu cada in subsolul clasamentului. Iar Areola o mentine pe PSG cu sanse la titlu cu interventiile sale. Pelle de la Marseille s-a remarcat si el si a mentinut echipa pe o oarecare linie de plutire.

| AFR81 a răspuns:

Manuel Neuer este, sa zicem, cel mai bun portar din lume, cel mai in forma. Il mai avem si pe Buffon la Juventus care este o adevarata legenda si care, per total, are o cariera mult mai frumoasa decat Neuer, insa la italian varsta isi spune cuvantul, ceea ce ma face sa cred ca neamtul este numarul 1 la ora actuala. De asemenea, Curtois, De Gea si Navas completeaza top 5.

| Violleta2022 a răspuns:

Cel de la usa casei albe din USA!

| neutrino a răspuns:

Am un vecin, pensionar, care toata viata a fost portar la o mare (fosta) intreprindere si nu a avut nicio penalizare in viata lui.

| Xdreaper21 a răspuns:

Se zice ca manuel neuer (baier mühen)dar si claudio bravo (fc barcelona)

| Softe a răspuns:

Gianluigi Buffon știu ca este mai bun.