| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferența dintre calendarul Budist și cel Gregorian?

2 răspunsuri:
| pufulescu0o a răspuns:

Asta este chiar intrebare incuietoare! Pe undeva exista si un calendar budist dar explicatia este prea complexa, cred ca s-au scris teze de doctorat si carti intregi pe tema asta.

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Nu exista calendar budist.
Este calendarul Iulian si cel gregorian.
Calendarul iulian a fost folosit pana in 1920. Atunci, s-a facut o modificare ca anul calendaristic sa aiba aceeasi lungime cu anul astronomic. Si noului calendar i s-a dat denumirea de "gregorian" pentru ca a fost aprobat de papa Grigore al XIII-lea.
Intre cele doua calendare e o diferenta de 12 zile.