| anonim_4396 a întrebat:

Data de 2 ianuarie in calendarul gregorian ce data este dupa calendarul sarbesc? devil

Răspuns Câştigător
| passarisMB a răspuns:

Calendarul sarbesc este calendarul iulian(stil vechi) si data de 2 ian este 20 decembrie(cu 5 zile inainte de craciun)

4 răspunsuri:
| GGUESS a răspuns:

3 ianuarie rolling on the floor cum zice el, apoi 4 rolling on the floor

| passarisMB a răspuns:

Tot 20decembrie pentru ca sunt 14zile diferenta.cel gregorian este inainte cu 14zile.doar zilele saptamanii difera(in 2010 a cazut sambata iar in 2013 a cazut miercuri).ca sa intelegi mai bine uite: daca in calendarul gregorian este 15 ianuarie, in cel iulian este abia 1 ianuarie.e siplu. 14zile diferenta. Succes pe mai departe

| passarisMB a răspuns:

Pentru putin;-)

| Tarta_Marius_1988 a răspuns:

3 ianuarie laughing