| TheLittleStrange a întrebat:

Care e diferenta dintre "melodie" si "cantec"... FUNDA

3 răspunsuri:
| Tweetymrrr a răspuns:

MELODÍE, melodii, s. f. Succesiune de sunete îmbinate după regulile ritmului și ale modulației, pentru a alcătui o unitate cu sens expresiv. ♦ Compoziție muzicală, cântec. ♦ Fig. Sonoritate plăcută; armonie, muzicalitate. – Din ngr. melodía, it. melodia, fr. mélodie.
CẤNTEC, cântece, s. n. 1. Șir armonios de sunete emise cu vocea sau cu un instrument; cântare, cânt. ♦ Sunete plăcute, melodioase emise de unele păsări; zumzetul plăcut al unor insecte. ◊ Cântecul lebedei = ultima operă sau ultima manifestare de valoare (a unui artist, a unui muzician, a unui scriitor etc.). Cântecul planetelor = muzica sferelor. 2. Compoziție literară în versuri, adesea însoțită de melodie. ◊ Cântec bătrânesc = baladă populară veche. Cântec de dor = poezie populară cu caracter elegiac. Cântec de lume = poezie lirică cu caracter erotic. Cântec de mase = cântec cu conținut patriotic, revoluționar, care are un caracter mobilizator și exprimă năzuințe de libertate, de pace etc. Cântec de leagăn = cântec liric cu care sunt adormiți copiii mici. ◊ Expr. Vorba (sau povestea) cântecului = cum se zice; vorba ceea. Așa-i cântecul = asta e situația. A fi cu cântec sau a-și avea cântecul său = (despre lucruri, întâmplări, atitudini etc.) a avea istoria, tâlcul său (complicat, plin de aspecte dubioase, neclare). [Var.: (reg.) cấntic s. n.] – Lat. canticum.

| dadonexus a răspuns:

Melodia poate fi si intrumentala si vocala insa cantetul numai una adica fie instrumental fie vocal cel putin asa cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amandoua au mai multe intelesuri(cel putin pentru mine,care sunt din domeniul muziciiwinking ):
Melodia:poate fi compusa de o vedeta,poate fi linia melodica a unei lucrari clasice pentru un instrument(vocea principala),poate fi baza,nucleul de la care au pornit compozitii pentru vioara de ex. smug
Cantec:poti canta un cantec si din gura,poti canta asa-zisele cantece de munca etc., cantecul nu poate fi exprimat printr-un instrument, nu poate fi linie.Desi se exprima,, a canta la pian,, de ex.Este numai exprimarea.
Deci nu prea exista o diferenta foarte mare, dar daca compari cele doua raspunsuri...