| Sckizia a întrebat:

Care e diferenta dintre present continous si future simple?

4 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Prezent continuu e cu ing la sfarsit ex: i am playing. Si viitor simplu e cu will( a face), ex: I will play.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prezentul continuu il folosesti pentru o actiune care are loc in momentul vorbirii: Eu cant acum (I am singing now).
Viitorul il folosesti pentru o actiune viitoare: Eu voi canta (I will sing). Sunt doua timpuri foarte diferite.

| Laurentizyu a răspuns:

Prezent continuu se refera la ce faci acum si pe o perioada mai lunga, adica joc tenis, si viitor simplu se refera la ce voi face la sinplu.adica:voi juca, voi dansa etc
exemplele in engleza ti-au fost date de schimbareanuvine singura

| Mariusis a răspuns:

Present continous: be(la prezent simplu)
verb(infinitiv)+ing
Future Simple: will+verb(infinitiv)