| florin32413 a întrebat:

Deci, un baiat m-a injurat despre mama mai exact. Eu l-am luat de o parte si decat i-am pus mana la gat si i-am zis sa se potoleasca. El a dat un pumn in nas si eu un pumn inapoi. Totusi el a iesit cu nasul un pic stramb. Din ce am inteles mama lui vrea sa ma dea in judecata. Este posibil sa ma dea in judecata? Si daca da, ce s-ar intampla?

9 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Pai te cam poate da,dar nu cred că se ajunge până acolo, eventual vreo plângere la poliție și cam atât.
A,și încă ceva,doar pentru că te înjură de mama,asta nu înseamnă că trebuie să omori și un om, matur era să îl ignori și dacă întrecea limita, îl ardeai la director, acu...da.
Faptul că îți iubești și respecti mama, nu îți dă vreun drept sa iei viața unui om.
Sincer acum.

| florin32413 explică (pentru Hyperion7):

Am realizat... aveam nervi la moment de aceea nici nu am dat tare din prima si decat l-am impins incet. Dupa am plecat si m-am trezit cu un pumn in fata. din reactie am dat una inapoi si acum regret.

| Hyperion7 a răspuns (pentru florin32413):

Înțeleg,eh.
Data viitoare trebuie sa îți reglezi temperamentul și să îl arzi tu pe cel ce te lovește în alt mod decât violenta.
Crede-mă, e mult mai ok așa

| MistarGoGu a răspuns:

Cu sau fara martori la incident? Daca au fost cam nasolica treaba! Stii ca e o vorbă : nu Te pune cu PROSTUL ca are mintea odihnita! Cel putin nu cu martori mai discret asa.

| florin32413 explică (pentru MistarGoGu):

Și martori și cameri de vedere

| MistarGoGu a răspuns (pentru florin32413):

Naspa! Daca martorii sunt corecți si susțin varianta in care tu ai fost provocat de injurii ai avea un PIC circumstante atenuante! Totul tine de raportul medico-legal si al TAU si al băiatului! Si de cum încadrează procurorul fapta! După partea penală va puteti judeca si in civil pentru eventuale daune! Căutați un birou de mediator si încercați sa ajungeți la o intelegere in afara instantei! S-a ajuns la Politie pana acum?

| MistarGoGu a răspuns (pentru florin32413):

O sa solicite Poliția si imaginile de pe camere sa vadă care a fost " treaba " care si cum a actionat! Eventual si audio daca acele camere captau si sunet *( nu toate fac asta )!

| florin32413 explică (pentru MistarGoGu):

Din ce am inteles s-a dus la politie pentru ca a fost la spital si nu este ceva grav la nas. Inca nu stiu daca o sa se duca in judecata. Eu il intreb dar el cica *nu stiu frate*... Sincer de nota la purtare nu sunt asa rau suparat dar de judecata imi cam este frica

| Madaxo97 a răspuns:

Nu stiu daca chiar in judecată dar poate sa faca o plângere la politie, dar si tu(sau părinții tai) poți face la rândul tau plângere daca spui ca si el te-a lovit.