| Daria a întrebat:

Care e media de varsta pana la care traiesc persoanele in Romania si Europa? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| anonim_5300 a răspuns:

In Romania M 68 F 75
in Europa nu stiu ca depinde de la o tara la alta

7 răspunsuri:
| Twp3w a răspuns:

90-95 de anii

| TeooTeo a răspuns:

In Romania tineriii 28 iar cei adulti 38
in Europa 40

| ahlrh a răspuns:

În anul 2003, vârsta medie a populaţiei din România a fost de 38, 1 ani, în creştere faţă de anul 1996, când a fost de 36, 2 ani, se arată într-o lucrare recent publicată de Institutul Naţional de Statistică.

Vârsta medie a femeilor a fost mai mare decât cea a bărbaţilor - 39, 4 ani, comparativ cu 36, 7 ani. De asemenea, populaţia rurală, mai îmbătrânită, a avut o medie cu 1, 8 ani mai mare decât cea urbană, în special din cauza populaţiei feminine rurale, se mai arată în lucrare.

Tot în perioada 1996-2003, ponderea populaţiei tinere, cu vârste între 0 şi 14 ani în totalul populaţiei, a scăzut de la 20, 2 la sută la numai 16, 7 la sută, iar cea a populaţiei vârstnice de 60 de ani şi peste a crescut de la 17, 5 la sută la 19, 2 la sută. În cadrul acesteia din urmă, în perioada menţionată s-au produs schimbări importante de structură.

Astfel, numărul vârstnicilor „tineri", între 60 şi 74 de ani s-a menţinut constant la 3, 1 milioane, iar al celor „bătrâni" de 75 de ani şi peste a crescut de la 845, 4 mii în 1996, la 1.114, 1 mii în 2003.

Cei mai bătrâni dintre aceştia, „longevivii", reprezentau, la mijlocului lui 2003, 2, 2 la sută din populaţie. Acest fenomen al îmbătrânirii populaţiei este prezentă în majoritatea ţărilor europene.

După sursa:
www.amosnews.ro/2005/A_crescut_media_de_varsta_a_romanilor-88301

| justme97 a răspuns:

Cam 90 de ani poate si mai putin din cauza alimentatiei necorespunzatoare si a stresului

| Ella_4255 a răspuns:

Nu stiu. Stiu ca in tot globul media e de vreo 75 la baieti si 80 la femei dar in Romania fii sigura ca e mai mik rolling on the floor

| PuFuLeTe a răspuns:

90 cam asa...Dar in ziua de azi la care nenorociri se intampla foarte rari sunt cei care pot depasii varsta de 70 big grin Fundita te rogg :X

| Bya132 a răspuns:

In Romania, media la barbati este 69, la femei 80, daca nu ma insel thinking
Of, of, of, din cate stiu eu, in Europa, pai depinde de tara.
Spre exemplu, in tarile mai importante:
Italia, continua sa aiba cetateni cu media varstei ridicata, la egalitate cu :
-Australia
Urmata de:
-Danemarca
-Statele Unite ale Americii
-Republica Ceha
-Polonia

Deci, acestea au medii de varsta ridicate, peste 75 de ani.thinking

In schimb, desi nu fac parte din Europa, ci Asia, chinezii traiesc cel mai putin. Media de varsta este 44 de ani.

Numai bine!