| Sapphire a întrebat:

Care e treaba cu router-ele wireless? Am internet pe pc de la RDS prin modem + la laptop net prin stick usb, dar partea nasoala la stick este ca nu am acoperire si stau cu un prelungitor usb pana pe hol unde am prins semnal si stau cu laptopul pe masa mereu. In pat nu pot din cauza prelungitorului, asa ca mi-am luat router wireless. Intrebarea mea este: Voi mai avea cabluri bagate prin laptop? Voi putea sa stau si cu laptopul in pat sau oriunde in alta parte fara sa stau cu grija ca am vreun cablu in laptop si sa nu-l trag si sa-l scot? Mersi.

2 răspunsuri:
| sloimi a răspuns:

Daca laptopul tau are placuta wirelles da, o sa poti sa te plimbi in jurul router-ului pe o raza de 50-75 metri, cel mai slab router, sau 200-225 aproximatix daca ai router performant.Deci,o sa poti sa iesi in curtea blocului cu laptopul si o sa ai net.O sa ai net si prin oras, maxim 50 metri in jurul localurilor care au net wirelles sau pe langa punctele de acces.Nu stiu cat te pricepi la setarile router-ului, oricum iti dau o adresa daca nu stii: www.videotutorial.ro,este utila pentru autodidacti.Bafta!

| Baton a răspuns:

Da,te poti plimba cu el prin casa ca vei avea semnal de la router.
problema e ca trebuie parolat pentru a nu intra si vecinii tongue
ca este o limita de nu stiu cati zeci de metri la care bate happy