| ☆♥spery♥☆ a întrebat:

Care este adevăratul sens al cuvântului tocilar? Am observat că în rândul adoleșcenților de azi, toți cei care învață bine sunt făcuți tocilari, dar nu sunt de acord cu toate părerile. Voi ce credeți? Care este portretul unui tocilar și cum îl poți deosebi de ceilalți?

Răspuns Câştigător
| purpleice a răspuns:

Pai adevaratul sens al cuvantului este:cineva care toceste, adica invata mecanic, retine, dar nu intelege mare lucru din ce invata.acum acest cuvant are alt inteles, in genul:copii care invata toata ziua, nu au multi prieteni, nu se distreaza niciodata, nu ies din casa niciodata si au un aspect neglijent ceva in genu. dar adevaratul sens din cate stiu eu e acela.

14 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Tocilar e un Dexter cu ochelari, pe care nu il scoti din casa nici daca ia blocul foc, nu are prieteni(exceptie facand prietenii lui imaginari), viitor castigator al unui mare premiu, preferatul profilor pentru ca e lingau si perfectionist in lucrari, ingamfat care nu baga pe nimeni in seama pentru ca nu vorbeste cu "prostimea"oh go on
Ce dor imi e de geek-ul dintr-a optaday dreaming

| TeoPT a răspuns:

Tocilar este persoana care invata non stop, nu face nimic altceva, nu iese afara, nu desfasoara alte activitati decat cele legate de scoala, nu se gandeste decat la ce o sa faca la scoala. poate invata bine sau nu, dar nu are prieteni si nu face nimic altceva decat scoala.

Totusi, exista oameni despre care doar SE CREDE ca sunt tocilari. O persoana poate invata bine, poate avea si prieteni, se si poate distra. Si o persoana cu un grad de inteligenta mare se poate distra mult mai bine decat persoanele "normale" care altceva decat sa iasa in fata blocului nu stiu.happy Defectele de vedere nu au nici o legatura cu eticheta de tocilar, deoarece uneori acestea se mostenesc.

Si mie mi se mai zice tocilar in scoala, dar hai sa ma compar pe mine cu o colega de-a mea.

Eu:
-media 10 pe cls a VII-a (trec a VIII-a)
-mai mult de 1 ora-2 nu imi ia sa imi fac toate temele si sa invat.
-mai ii fraieresc pe profi
-de teme suplimentare nici sa nu aud
-am prieteni adevarati cu care ma inteleg perfect
-port ochelari, dar am miopie mostentenita de la mama, nu mi-am stricat eu vederea.
-consider ca fara scoala nu se face nimic in viata.
Pe scurt, ma pregatesc pentru scoala cu foarte mare seriozitate, dar foarte rapid, si reusesc sa iau note bune, dar in acelasi timp ma si distrez.

Colega mea
-media 10
-temele le face repede, dar ii place sa reia acelasi lucru iar si iar, sa il analizeze din toate punctele de vedere, face teme suplimentare, pana la urma ii ocupa toata ziua
-nu vorbeste decat de scoala de profi si de teme.
-nu prea are prieteni
-iese afara din casa o data la nu stiu cate luni
-considera ca fara scoala nu faci nimic in viata(ca mine)
Pe scurt: Nu face altceva decat pregatirea pentru scoala, chiar daca poate sa o faca mai rapid, nu o face, pentru ca ii face placere sa isi faca temele.

Sper ca ati sesizat diferenta dintre mine si ea.

Dupa parerea voastra, care e tocilarul dintre noi?

Revenind la intrebare
Multi cu rezultate bune la invatatura sunt numiti tocilari deoarece nu ies afara cu gloata, cu cartierul intreg, deoarece cand ai un alt mod de a privi lucrurile iti poti da seama cu cine sa te legi si cu cine nu. Dar, pentru ca nu apar cu gloata pe afara, se crede ca ei stau in casa.
Eu urasc sa ies afara in gasca de 20 de oameni, dar asta nu inseamna ca am prieteni si nu ma distrez.straight face

Prin urmare, atata timp cat am prieteni nu imi pasa ce zic ceilalti. Sper sa poti citi tot ce am scris aici.

| TeoPT a răspuns:

Corectare la raspunsul meu, am vrut sa scriu "mostenita"

| Vizitiul a răspuns:

Tocilarul este persoana care invata mecanic, citeste cuvant cu, cuvant fara a intelege ceva, ci doar memoreaza. O persoana buna la invatatura, invata logic, iar cunostintele persista in timp. Cei ce invata mecanic pierd cunostintele intr-o perioada foarte scurta.
Este de ajuns ca, unui tocilar sa-i inversezi putin randurile, va claca. In schimb, cel ce invata corect, va poseda un raspuns indiferent de cum este pusa intrebarea, indiferent de cum sunt asezate cuvintele intr-un context.

| Ada... a răspuns:

Bună! Un tocilar nu este nicidecum cu ochelari sau ceva de genul, un tocilar este un elev care învaţă mecanic, nu logic, iar a doua zi nu mai ştie nimic din ce a ştiut ziua precedentă, adică el a citit de mai multe ori, a reţinut, dar nu a înţeles lecţia.winking

| lavynika a răspuns:

Un tocilar este o persoana care invata mecanic.SI eu invat bine, dar asta nu inseamna ca sunt tocilara.Nu toata lumea care are note mari e tocialara.Tocilarii nu invata logic, ci pur si simplu tocesc.

| Christina a răspuns:

TOCILÁR, -Ă, tocilari, -e, s. m. și f. 1. Persoană care se ocupă cu ascuțirea instrumentelor de tăiat (la tocilă). 2. Fig. Elev sau student care își învață lecțiile pe dinafară, în mod mecanic; bucher. - Tocilă + suf. -ar.

| ancutsa410 a răspuns:

Si eu invat bine si port si ochelari si nu mi-a zis nimeni ca sunt tokilara deoarece nu stau toaata ziua cu cartea in mana, ies afara, ma distrez, am un grup foarte mare de prieteni si sunt o persoana vesela.cred ca un tokilar e o persoana care nu are prieteni si toata ziua invata

| annutza a răspuns:

Buna

pentru mine un rocilar inseamna un elev care invata 7 zile din sapte non-stop, care stie chiar tot la toate materiile si isi "pierde" timpul invatand.

un portret al acestuia:un copil f timid, in banca lui, este batjocorit de tooti elevii de la el din clasa si este obligat de catre acestia sa ii ajute ba la teme, ba la lucrari.se imbraca decent, nu face nimic iestit din comun.

nu toti tocilarii poarta ochelarilaughing

nu imi plac tocilarii dar nici sa fie un baiat/o fata care sa fie repetent/a...

fundita? pls:*

| Aiwendil a răspuns:

Tocilarul e aceea persoana care azi invata lectia la istorie perfect si maine o uita.Care toceste lectia.Invata ceva fara sa intelega.Multi sunt tocilari.Cati nu invata inainte sa-i asculte si iau 10, iar ziua urmatoare au si uitat ce au invatat. Dar asta e viata!
Bye!

| Asdffd a răspuns:

Tocilar inseamna un copil care invata perfect.
Care nu iese afara din casa.
Sta si invata.
Nu neaparat sa poarte ochelari.

| brosu a răspuns:

Cred că tocilar este acela care nu aplică teoria, el doar învaţă fără să înţeleagă, părerea mea.

| ¢øиνeяše a răspuns:

Cosuri multe ochelari patrati muci in nas mereu laughing genu perfect de tocilari bugi pana in gat camasa in pantaloni carti in mana asa ar gandi o persoana superficaiala TOCILARUL ideal happy stand mult la pc dar nu ca noi jucandu-se ci memorand tot felul de chestii rolling on the flooradv e ca nu poti face un portret-robot al unui tocilar poate fi un tip super misto, cu haine de ultima modahappy

Răspuns utilizator avertizat