| anonim_4396 a întrebat:

Care este cartea voastra de dragoste preferata?

18 răspunsuri:
| selef a răspuns:

Bel Ami de Guy de Maupassant.

Janina
| Janina a răspuns:

Eu am citit "Istoria secreta a sarutului" sunt o multime de povesti de dragoste acolo happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ptr mine sint preferati toti scriitorii care au scris despre dragoste insa care au facut-o in contextul literaturii adevarate si nu in cel al literaturii comerciale cum ar fi Sandra Brown sau alti scriitori de bestseluri. I-as enumera pe Thomas Hardy cu toate romanele, pe Hamingway, pe Stendal, pe Maupassant chiar pe Dostoievski, pe Teodoreanul al nostru si sint mai multi dar pentru care, cu parere de rau, nu mai am timp

| catthshshshs a răspuns:

Bel Ami este foarte frumoasa si ti-o recomand.Romanele lui Thomas Hardy sunt deosebite, mai ales Tess D'Urberville, Idila pe un turn si Doi ochi albastri.Mai este un roman superb al lui jocai Mor care se numeste Omul de Aur.Nu vei regreta daca il vei citiwinking

cami
| cami a răspuns:

Dama cu camelii - Alexandre Dumas (fiul)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Love Story-Erich Seagal

| vio a răspuns:

Pe aripile vintului...

| LoveForShania a răspuns:

Adevarul este ca toate cartile au ceva special, ceva care ne impresioneaza. Mie mi-a placut cel mai mult,, Twilight''...este si putin thriller... dar mai mult este vorba despre Edward Cullen (un vampir).care se indragosteste de Bella Swan... o muritoare. din fericire Edward bea sange de animal. Si. din intamplare, este un vampir care doreste sa elimine familia Cullen, inclusiv pe Bella pentru ca ea era iubita lui Edward.Si...Edward i-a sugerat lui Bella sa se desparta, deoarece o iubea si nu vroia ca celalalt vampir sa o omoare. Apoi Edward il trimite pe acel vampir in lumea de dincolo printr-o potiune...si se impaca cu Bella. Aceasta este si o carte, si un film. Filmul,, Twilight''.inseamna in romaneste,, Amurg''.adica noaptea, cand vin vampirii. Este o carte minunata si un film minunat!

cami
| cami a răspuns:

Da, adina e super cartea love struck
Pacat ca sfarsitul e cam..trist sad

| Paula a răspuns:

Marina - Andrej Sladkovic ~ de fapt ii o poezie dar contine cea mai sincera iubire pe care am putut sa mi-o imaginez. straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Kama Sutra

| Roxata a răspuns:

Twilight de Stephenie Meyer + celelalte volume New moon, Eclipse, Breaking down.

| adelina26 a răspuns:

Maitreyi-Mircea Eliade

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Indragostita de un massai. E fascinanta.:X:X:X

| zeDruit a răspuns:

Floarea-Soareleui de Richard Paul Evans

"Ruperea logodnei o face pe Christine Hollister sa-si lase casa confortabila din Dayton pentru a participa la o misiune umanitara in jungla peruana. Indata ce-i cunoste pe copiii orfani pe care venise sa-i ajute si pe protectorul lor, enimaticul doctor Paul Cook, isi da seama ca viata ei nu va mai fi niciodata la fel ca pana atunci. O poveste plina de talc despre puterea dragostei si a sperantei."

"Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit, viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cartea vietii mele!

| Andreea_8014 a răspuns:

Elevul Dima dintr-a saptea-Mihail Drumes

| alexiablue a răspuns:

"Pe aripile vantului" de Margaret Mitchell e "all time favourite": o poveste nemuritoare si extrem de savuroasa.