| bleakk a întrebat:

Care este diferenta dintre analiza literara si comentariu!? cum se realizeaza analiza, cum se realizeaza comentariul?

2 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Analiza este o cercetare care poate fi si comparativa cu alte opere ale aceluias autor sau cu opere asemanatoare de la alti autori. Analiza impune mai multe criterii, curentul literar, epoca, tematicile, pe cand comentariul este un fel de critica, parerila tale pro si contra asupra operei sau simplul fapt de a relata/ a comenta opera respectiva.

| Duucu a răspuns:

Analiza literara inseamna a analiza morfologic, cat si sintactic.In schimb, comentariul este parerea ta despre opera.