| LIKE1 a întrebat:

Care este diferenta dintre LED, LCD si PLASMA?

Răspuns Câştigător
| BeibbG a răspuns:

-Un LED este o diodă semiconductoare ce emite lumină la polarizarea directă a joncțiunii p-n. Efectul este o formă de electroluminescență.
Afișajul cu cristale lichide (engleză -Liquid Crystal Display, prescurtat LCD) este un dispozitiv de afișare pentru litere, cifre, grafică și imagini, fiind constituit dintr-o matrice de celule lichide care devin opace sau își schimbă culoarea sub influența unui curent sau câmp electric.
-În fizică, plasma reprezintă o stare a materiei, fiind constituită din ioni, electroni și particule neutre (atomi sau molecule), denumite generic neutri. Poate fi considerată ca fiind un gaz total sau parțial ionizat, pe ansamblu neutru din punct de vedere electric.

Mai multe detalii gasesti pe wikipedia.
Sper ca te-am ajutat. :* Funda?