| Panda_2135 a întrebat:

Care este diferenta dintre ironie si sarcasm? Puteti sa imi dati exemple de replici ironice si sarcastice? Nu de alta dar mi se spune ca ba sunt ironica, ba sarcastica si nu stiu ce am facut ca sa mi se spuna asa.Mersi!

1 răspuns:
| DeeaUcideVisse a răspuns:

Pai ironia e un fel de umor dar spui lucruri care au un sens opus (ca sa-i zic asa) sensului lor obisnuit de ex : mama va imbarte ceva (ciocolata sa zicem) si tie nu iti da iar tu zici : mama eu
chiar nu vroiam ciocolata
iar sarcasmul e atunci cand iti bati joc de cineva ( e tot un fel de ironie dar e mai aspra)
ex :prietena ta are niste haine care nu ii stau bine si tu ii zici : ce bine iti stau hainele laughing
iar sarcasmul