| andre23 a întrebat:

Care este diferenta intre kinetoterapie si balneo-fiziokinetoterapie? Vreau la una din ele la facultate dar nu stiu care ii diferenta intre ele.

Răspuns Câştigător
| anonim_1690 a răspuns:

Se folosește pentru recuperare medicală și constă, pe lângă efectuarea unor exerciții, într-un ansamblu de tehnici și metode aplicate în funcție de fiecare persoană și afecțiunea pe care o prezintă.[1]
Kinetoterapia face parte din medicina fizică și studiază mecanismele neuromusculare și articulare care îi asigură omului activitățile motrice normale.balneo-fiziokinetoterapie inseamna infirmierie deci citeste si iti vei da seama funda?

4 răspunsuri:
| anonim_1690 a răspuns:

Eu zic ca la Kinetoterapie pentru ca si mie imi place da nu stiu sigur...la ce alegi uh da mie asta imi place.:*:*

| andre23 explică:

Si dupa parerea ta care ar fi mai indicata? Tu la care ma sfatuiesti sa merg?

| leonardodavinci23 a răspuns:

Kinetoterapia se poate studia și într-o facultate de sport, pe când balneo-fiziokinetoterapia este o ramură mai extinsă ce are ca rol sprijinul pacientului după intervenția medicală.

| Xaneluu a răspuns:

"balneo-fiziokinetoterapie inseamna infirmierie "
Stiu ca a trecut un an de cand a fost pusa intrebarea. dar trebuie sa raspund. Daca aia stii tu ca inseama balneo-fiziokineto. esti varza. Eu am terminat fiziokineto la medicina. poate de asta m-am si ofticat... Tin sa iti povestesc ca am facut mai mult de 8 materii de profil, ex diferite kineto, electro, balneo ...si alte cele. E adevarat ca intre timp s-a facut de 3 ani.dar cu toate astea studentii aia fac muuuulte materii de profil si anatomie si merg prin spitale la lucrari practice de le iasa pe ochi ..asa ca. nu-i fa pe saracii infirmieri. putin respect. Sunt fiziokinetoterapeuti!