| maduutu a întrebat:

Intrebare pentru persoanele care sunt anxioase sau au fost.Am 17 si de fel sunt anxios cand este lume multă sau cand cunosc persoane noi.Cu colegii de liceu am reușit sa "înving" anxietatea prin clasa a10a dar încă tot am anxietate la cele specificate mai sus. Faza e că anul acesta sora mea vrea sa se căsătorească,ceea ce înseamnă nunta, petrecere etc.Eu unul nu sunt genul care merge la petreceri sau majorate(da am fost la zile de naștere dar cand eram in generală care sunt fix pixlaughing)ultima zi de naștere la care am fost era cand aveam 11 sau 12 ani de atunci nu am mai mers ca începeau sa nu îmi placă).Ce ma sperie pe mine la nunta propriu zisă este ce o sa fac,ca nici nu vreau sa stau la masă si sa nu fac ceva dar pe de alta parte mie rușine mai pe scurt nu am experiență în viața asta de petrecareala sa zic așa,de dansat nu mai zic, daca ma apuc sa dansez imi rup picioarele laughing)Si am zis sa apelez la voi poate sunt persoane care sunt sau au fost în aceeași situație si as vrea să împărtășiți cum ați trecut peste.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu te impacienta, ca nu-i mare diferenta intre ce se intampla in liceu la petreceri si ce se intampla la o nunta. Oamenii merg acolo sa se distreze, sa bea, iar mirii asteapta banii. Dupa ce se imbata toti devin mai mult sau mai putin comici si nimeni nu se va gandi la ce faci tu. Singura grija ar fi batranicile care barfesc, dar vei supravietui, ele oricum pleaca devreme.De fapt chiar ar trebui sa te obisnuiesti cu ideea ca vei fi subiectul de barfa al celor trecuti de 60+, fiindca asta te asteapta toata viata, asa-i in familiile romanesti. laughing Poti profita de nunta daca se tine pe vreme calda si sa iesi afara in gradina sau unde o fi, in imprejurimi pe acolo.Mi-e greu de crezut ca iti rupi picioarele la dans, hai sa fim seriosi.Nu te mai alinta si incearca totusi sa te distrezi, vei avea timp sa stai pe margine cand devii pensionar.Si atunci vei regreta ca nu ai cautat sa iesi mai mult din zona de confort, sa faci si tu toate nebuniile la timpul lor.Have fun!

4 răspunsuri:
| blairelovesmusic a răspuns:

De anxietate sociala greu scapi, dar stai linistit ca si eu am fost la o nunta la vara mea si nu a trebuit sa dansez sau sa comunic (am comunicat putin doar cu copiii mici la masa la care am stat, nu a fost nasol deloc fiindca pe vremea aia nu aveam anxietatea asa mare cum o am acum, aveam 15 ani) deci nu ar trebui sa-ti fie frica, doar stai la masa si daca te intreaba cineva ceva ii raspunzi scurt, nu stai sa te lungesti cu discutia daca nu te simti bine cu persoana respectiva. Stai calm ca nu se va intampla nimic rau. Poti sa stai si pe telefon in majoritatea timpului, trebuie sa fi atent doar la dansul mirilor si cand se taie tortul din cate imi amintesc. Eu am stat pe telefon pana cand mi s-a descarcat telefonul, dar asa poti trece usor peste frica. Te poti documenta de pe internet cum este o nunta. O sa vezi ca nu o sa fie asa rau si poate intr-o buna zi vei scapa si de anxietate daca mergi la un psiholog.

| LisaJulie a răspuns:

Incearca sa iesi cat mai mult afara si iti cauti un terapeut bun

| Alexalex1000 a răspuns:

De anxietate scapi mai ușor cu ajutorul unui psiholog. Și dacă vrei să numai ai anxietate pe moment bea 2 pahare de vin sau whisky și sa vezi ce tupeu prinzi și cum fuge anxietatea laughing

| JohnnydeFeer a răspuns:

Prefa-te ca te distrezi, sau dansezi