| SaraaaLove a întrebat:

Care este diferneta intre orchestra de camera si orchestra simfonica? Va rooog raspuns cat mai rapiiiid!

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Plus că la orchestra de cameră sînt mult mai puține instrumente.
De fapt, în general, compozițiile pentru orchestrele de cameră sînt create în mod special pentru acest gen de formații muzicale.

evenso
| evenso a răspuns:

Orchestra simfonica mare este mai exploziva, iti da anumite stari, diferente de sunet si de nuante mult mai palpabile. In schimb, orchestra de camera mica umbla mai mult la fineturi, la detalii, care tin de o chimie mai speciala.