| amandina_9414 a întrebat:

Care este figura de stil centrala a poeziei "Cu o usoara nostalgie" de Nichita Stanescu? va rog cu argumente.multumesc!

5 răspunsuri:
| Eu4EverX a răspuns:

Este vorba de INVERSIUNE...aceasta figura de stil schimba topica normala pentru a sublinia un anumit cuvant (in exempul dat este "usoara")

De exempul: Stralucitorul soare... pune in evidenta cuvantul soare ( ca sa arate cat e de stralucitor)

Sper ca ai inteles! Succes:*

| Eu4EverX a răspuns:

Off...am gresit scuza-ma nu am citit cu atentie intrebarea credeam ca ai intrebat alteceva.

Scuze inca o data oboseala isi spune cuvantulstraight face

Cred ca o sa merg sa dorm.

| cretzufinish a răspuns:

Personificare cred tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personificare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bla...bla