| 012345678 a întrebat:

Care este mancarea traditionala in Egipt?

2 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Sunt mai multe feluri de mancare traditionale, cum ar fi aish (un fel de lipii, ce se consuma pe post de paine), basbousa (prajitura insiropata, cu miere si lamaie), orez "bram" (fiert in lapte), falafel, fatta (supa cu usturoi si otet alb, servita, de obicei, cu orez), koshary/ kushari (orez, spaghete, fasole neagra, cu usturoi si sos de rosii picant), samak mashwy (peste marinat, care apoi este preparat la gratar), tahini (pasta de susan), Roz Be Laban (budinca de orez cu vanilie) si Umm Ali (felii de paine/ aluat inmuiate in lapte, cu stafide si nuci care se serveste cald). Desigur, mai sunt si altele, dar acestea sunt printre cele mai populare.

| Jasonn99 a răspuns:

Au mai multe dar printre cele mai renumite este Kebabul.Am mancat la Cairo acum vreo 2 ani cand eram in zona.Recomand cu caldura, daca iti place carnea de miel in general.