| croissant a întrebat:

Care este rolul menstruatiei?

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Menstruatia sau menstra este scurgerea periodica prin vagin de mucoasa uterina si de sange, intre varsta pubertatii si momentul in care o femeie intra la menopauza.
Menstruatia este manifestarea ciclului ovarian sau a ciclului menstrual, care se supune secretiei ciclice de hormoni (estrogeni si progesteron), care pregateste mucoasa uterina pentru o eventuala sarcina.
Atunci cand fecundatia nu a avut loc, nivelul de progesteron se prabuseste si mucoasa uterina, umpluta de sange, se desprinde, declansand scurgerile menstruale.
Rolul menstruatiei in ciclul menstrual este de a-i oferi organismului feminin un nou inceput in fiecare luna daca fixarea ovulului nu s-a produs.