| WanWan13 a întrebat:

Care poate sa-mi zica si mie semnificatia termenilor : enzima si hidroliza digestiva? dau funda tongue

Răspuns Câştigător
| KrazySmile a răspuns:

Enzima: Compus organic de natură proteică, prezent în celule vii, care dirijează procesele de sinteză și de degradare din organismele animalelor, plantelor și microorganismelor, producând și păstrând energie; ferment. Substanță organică care înlesnește procesele metabolice din organismul plantelor și animalelor; ferment; diastază. Substanță produsă de anumite celule vii care accelerează mersul reacțiilor chimice în celulă; biocatalizator, diastază, ferment, catalizator organic.
hidroliza digestiva:hidroliza este o descompunere in care la fiecare legatura chimica rupta se adauga o molecula de apa; momentul culminant al activitatii digestive este absorbtia;(funda)