| ElenaGeorgi a întrebat:

Care stie pe cat vom incepe scoala sad? Am auzit ca vor micsora vacanta de vara pentru a mari vacanta de iarna oh go on. E adevarat straight face? Fundita :*

Răspuns Câştigător
| Dumnezeul a răspuns:

Nu este adevarat, vom incepe normal pe 12 septembrie, si in legatura cu vacanta de iarna, da se va marii cu o saptamana, dar aceea saptamana va fi luat din cea intersemstriala(dintre semestre) adica intre semstre nu vom avea vacanta! sper ca ti-am fost de folos happy

8 răspunsuri:
| Yukidaruma a răspuns:

Da este adevara vacanta de iarna va tine 3 saptamani iar cea de paste 2, si vom termina scoala pe 23 iunie am inteles, oricum undeva pe la sfarsitul lui iunie, iar cand o vom incepe inca nu s-a hotarat trebuie sa vina de la consiliu sau ceva de enul asta, nici eu nu am inteles prea bine

| niko_7262 a răspuns:

Nu cred. Se zvoneste ca vom incepe pe 1. Dar nu se stie exact. Insa ce e deja stabilit este ca nu vom mai avea vacanta intre semestre si ca vacanta de pasti va fi de doua saptamani. De asemenea se bateau campii ca ar fi mai nou 3 trimestre, dar nu cred.

| Deeiu a răspuns:

Eu as vrea cavacanta de vara sa inceapa pe 12 dar vacanta de iarna sa se prelungeasca la o lunabig grin. Apoi cea de parste te 2 saptamani. Apoi cea dintre semeste de una.eu cred ca asa ar fi cel mai binebig grin.u e destul ca ne ia din vacanta de vara?
Si din cea dintre semeste pe deasupra straight face

| Deeiu a răspuns:

Incepe vacanta de vara si teoretic nu ne mai intereseaza ce se intampla la scoala. Ne pregatim pentru drumetiile la munte, pentru sejurul de la mare, pentru vacanta de la bunici, pentru vacanta la tara, pentru jocurile din parc alaturi de vecini si prieteni. Dar pentru cat timp vom face asta? Cat de mare este vacanta de vara? Cand incepe noul an scolar? Cate vacante va avea acesta?

Iata cum arata structura anului scolar viitor: Anul scolar 2011-2012 are un numar egal de zile ca si anul scolar 2010-2011 desi au intervenit ceva modificari.

Iata care sunt modificarile majore anuntate de ministrul Educatiei:

- Anul scolar 2011-2012 va avea mai putine vacante fiindca nu mai exista vacanta dintre semestre.
- Vacanta de iarna va avea 3 saptamani in loc de 2
- Vacanta de primavara va avea 2 saptamani in loc de una

- Semestrul intai al anului scolar 2011-2012 va incepe luni 12 septembrie 2011 si se finalizeaza in 23 decembrie 2011. In acest interval va fi o vacanta pentru ciclul primar in intervalul 22 -30 octombrie. Vacanta de iarna incepe in 24 decembrie 2011 si se incheie in 15 ianuarie 2012, avand astfel trei saptamani.
- Semestrul al II-lea va incepe luni 16 ianuarie 2012 si se va incheia in 22 iunie 2012.
- Vacanta de primavara va fi in intervalul 7 -22 aprilie 2012, dupa care semestrul continua pana in 22 iunie 2012.
- Vacanta de vara dureaza din 23 iunie 2012 pana in 9 septembrie 2012.

Ministrul Educatiei a anuntat ca aceasta structura a anului scolar nu se va modifica, dar pot aparea unele modificari prin noul curriculum.

| SweetySweet a răspuns:

Buna Rallukaa :*.
Scoala incepe pe data de 05.01. 2011, adica miercuri.
Take care!

| SweetySweet a răspuns:

Awww. Scuze!:)) Eu am scris despre vacanta de iarna :))
Uite aici:
Semestrul al doilea se va incheia in 17 iunie. Elevii vor fi in vacanta de vara din 18 iunie pana in 11 septembrie, cu o saptamana mai putin decat in anul scolar 2009-2010.

| BoBBy a răspuns:

Nu! vacanta de vara nu se modifica.
nu mai e vacanta intersemestriala si aia de craciun va fi de o luna, am impresia, si cica o sa mai fie una (nu stiu cat de lunga, probabil 3 saptamana, ) da nu stiu cand happy

| L69 a răspuns:

Da, de anul viitor se va scurta vacanta de vara cu 2 saptamani care se vor adauga vacantei de iarna si celei de Paste, iar anul acesta cred ca scoala incepe pe 12 septembrie, cu o saptamana mai repede, care cred ca va fi adaugata vacantei de Paste.