| G6 a întrebat:

Care stiti cam ce gen de subiecte se da anul` acesta la mate si romana ( clasa a8a)? dau funda! :*

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Acum intrebi si tu? trebuia sa te interesezi din timp. Pai la romana, o sa se bazeze mai mult pe literatura. Gramatica nu o sa fie foarte multa, insa te sfatuiesc sa inveti, pentru ca iti poate da 3 exercitii de gramatica, insa foaarrte grele!
Si la mate, o sa-ti dea trei subiecte. I, II, si III. Primul, care contine decat exercitii de algebra (si cred ca 1 geometrie) care este si cel mai usor subiect, si trebuie sa scrii decat rasp, nu altceva. La subiectul 2, sunt probleme tot axate mai mult pe algebra, insa la care trebuie sa scrii toate rezolvarile.
Iar subiectul III, este cel mai greu si mai lung, si se bazeaza numai si numai pe geometrie. funda?:X

1 răspuns:
| SherlockHolmes_1763 a răspuns:

Romana:text la prima vedere si la subiectul I exercitii destul de usoare, iar ultimul exercitiu se termina de obicei cu o explicatie in 5 randuri despre ceva din text.Sub I B are o compunere,Sub II A este cu formarea propoziitilor si un ex cu subordonate si el se termina la fel intr-o compunere. MATE: subiectul I nu necesita o rezolvare doar un raspuns corect, sub II incepe cu un exercitiu cu desen, iar sub III in mare parte Geometrie.Bafta!