| night_crawler a întrebat:

Care sunt avantajele si dezavantajele vietii de adolescent?

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Bunahappy...eu cred ca avem avantaje faptul ca:putem face multe traznai fara a fi asa tare trasi la raspundere, suntem mai libertini, nu avem asa multe obligatii ca un adult, care trebuie sa aiba servici, sa isi intretina casa si familia, noi acum avem de mers la scoala si sa invatam cat de cat, ca totul ni se da de catre parinti, nu prea ducem acum grija zilei de maine, vom vedea cand vom fi adulti mai tare greutatile vietii, nu e totu asa roz cum pare, dezavantaje mari nu sunt, poate ca nu prea stim asa multe despre viata, credem ca tot ce zboara se mananca, suntem mai imaturi si nu gandim asa mult ce facem, in adolescenta trecem prin diferite schimbari, atat fizice cat si psihice, oricum ador adolescenta! Este una din cele mai frumoase perioade a vietii, daca nu chiar cea mai frumoasa...kiss

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nici ca imi vine in minte vreun avantaj. Poate acela ca iti faci prietenii buni(sau nu...ma rog depinde). In rest, scoala toceala non-stop, 0% liber mai ales daca ai norocul sa fii de dimineata la scoala.Mai vin si parintii cu pretentiile lor si planurile lor de viitor plus o gramada de rude care te vad doctor ca "se castiga bine, maica". Toti trag de tine in toate directiile si nu ai timp sa te intrebi ce iti doresti tu cu adevarat

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Avantaje: Te formezi, iti decizi viitorul, esti mai libertin, incepi o gramada de chestii noi in viata ta, incerci o gramada de cacaturi, te poti imbata fara sa te doara stomacul a doua zi si asa mai departe...
Dezavantaje? Nu stiu, nu prea gasesc... A, poate ca nu imi pot gasi un job afterschool.

| Ana a răspuns:

Pai cand esti adolescent nu duci grija d nimic

| juniper a răspuns:

Multe, nu pot sa le enumar.

| Ingerasull99 a răspuns:

Pai avantaje ar fi : faci ce te duce capu!
dezavantaje : suporti consecintele mai tarziu!

| giulia_6563 a răspuns:

Cand aesti adolescent ai o multime de avantaje si dezavantaje in viata deoarece, cand ai varsta de 15 16 pana in 18 anii ai impresia ca toata lumea este la picioarele tale, incerci orice iti sta in putinta, intri in orce grup vrei tu, traiesti clipa la maxim, iti vin bani fara sa ii muncesti deoarece esti intretinut de parintii, nu raspunzi legal in fata justitiei, etc sunt multe, dar cand ajungi sa te maturizezi, realizezi ce ai avut de castigat si ce ai avut de pierdut de pe urma adolescentei acesta este lucrul cel mai grav din toata chestia asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avantaje nu prea sunt, imi aduc aminte ca invatam pe rupte, timp liber nu, parintii vroiau la ora 20 sa fiu acasa. Avantaje, cand mai scapam pe la vreo vecina sa stam la sueta sa ne fardam si fataim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avantaje? distractii, dependenta de parinti, griji lipsa, doar invatatul dar asta e o placere.dezavantaje.nesiguranta datorata varstei, confuzie datorata schimbarilor fizice si psihice, rebeliune, deci neintelegeri cu parintii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adolescenta e un calvar, e cea mai de c***t perioada a vietii.Nu esti nici adult, da nici copil.Cand ii aud pe unii 'Adolescenta e cea mai frumoasa perioada', imi vine sa-i sugrum! Sigur ca unii au avut o adolescenta 'sweet', au avut bani, prieteni si alte c**caturi is s-au distrat, normal ca acum zic ca 'vai, ce frumos a fost'. Adolescenta e o perioada de cosmar.Mai degraba accept greutatile de adult, decat insecuritatile de adolescent.Bine ca a trecut!