| vicusic1993 a întrebat:

Care sunt consecintele regimurilor totalitare si democratice?

Răspuns Câştigător
| CosminCSM00 a răspuns:

Totalitarismul este un regim politic în care puterea aparţine în mod total unei persoane sau unui grup de persoane. Spre deosebire de sistemul politic de tip monarhie absolută sau dictatură, în regimurile totalitare distanţa între stat şi societate este practic anulată, în sensul că puterea întrupată de stat, prin partidul unic, pătrunde până şi în viaţa particulară a fiecărui cetăţean. Ideologia totalitaristă este opusă conceptului de societate deschisă.

În istoria recentă, comunismul, nazismul şi fascismul au fost regimuri totalitare. Comunismul, de extremă stângă, se baza pe ideea socială de egalitarism: toţi trebuiau să fie „egali". De extremă dreapta este nazismul care, în expansiune teritorială, susţinea că fiecare naţiune trebuie să se formeze dintr-o rasă pură, ariană, numai din oameni ce aparţin aceleiaşi rase – un factor ce a stat la baza holocaustului. În aceeaşi ideologie se susţine că fiecare rasă are la bază puterea militară.