| Robert03122002 a întrebat:

Care sunt criteriile de a mă înscrie la Liceul Sava sau Lazar din București?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Media generala si nota de la examenul de capacitate sunt definitorii pentru intrarea la un liceu bun.

| Robert03122002 explică (pentru Violleta2022):

Chiar dacă nu mai sunt in clasa a 9-a? Încă conteaza media de la examen?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Robert03122002):

Atunci vorbeste clar, ca nu-i vorba de admitere la liceu, ci de un TRANSFER la alt liceu.
Da, media conteaza, terbuind sa fie egala sau mai mare, decat ultima medie cu care s-a intrat la acel liceu, la inceput de an scolar.
Posibil sa fii nevoit sa dai examene de diferenta, si bineinteles, ramanand la latitudinea directorului de liceu, care poate sa-ti refuze transferul, daca clasele au atins capacitatea maxima.

| wpetterssone a răspuns:

La Liceul Sf. Sava se intră cu o medie de 9, 89, iar la Liceul Gh. Lazăr cu o medie de 9, 70. Dacă ai această medie poți intra la aceste licee. Este singurul criteriu. Să ai notă mai mare decât nota medie.
În plus, trebuie să pui pe primul loc aceeste licee.