| ElenaZamfi a întrebat:

Care sunt culorile pastel?

4 răspunsuri:
| Grimalkin a răspuns:

Te referi la alea de desen sau culorile in general? In fine, uite cate un link pentru fiecare: http://lucas-impex.blogspot.com/2011/04/tehnica-desenului-in-pastel.html si asta http://www.cosmopolitan.ro/......rtare.html :-?

| ElenaZamfi explică:

@Mihaidavidoglu1954 : am intrebat care sunt culorile.cea ce mi-ai spus tu pot gasi si singura pe internet.
@Grimakin: este vorba in tendinte de haine.

| MMihai a răspuns:

Un fel de crete colorate, cu foarte multe nuanțe de culori, pentru pictorii profesioniști.
Pastelurile nu au liant și trebuie la urmă, tablourile făcute cu pasteluri, fixate foarte puternic.
Combinatul fondului plastic a produs pe vremea lui regretatu...pe principiul pastelurilor a produs : Pasteluri grase, cera- pasteluri, și cera-colorurile, care nu necesitau o fixare așa puternică precum pastelurile, sau nu necesitau de loc fixare.
Spre diferență de ulei și tempera pastelul nu permite corecturi.
Nu este o tehnică plastică teribil de bună, că pastelurile se cam scutură dacă nu sunt fixate foarte puternic iar fixate puternic se schimbă aspectul tabloului.
Singura tehnică plastică adevărată, pe care din păcate nu o stăpânesc bine, este este fresca adevărată, tehnica in care a fost pictat la exterior Voronețul și alte biserici, sau în Italia Capela Sixtină de Michelangelo.

| fluturas2 a răspuns:

Culorile pastel dau nota de femeinitate stilului vestimentar. vorbim de nuante pale de culoare roz, bleu, lila, galben verde si culoare fildesului