| litere123 a întrebat:

Care sunt dezavantajele unui tatuaj permanent? Mai ales dacă e realizat în România

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| ela974 a răspuns:

Buna, in general dezavantajul cel mai des intalnit este ca dupa ceva timp sa nu iti mai placa tatuajul ales sau pozitia lui pe corp, de exemplu atunci poate vrei sa te angajezi, iar respectivul loc de munca are cerinte mai stricte sau are anumite norme de aspect pentru angajati, daca ai tatuaje pe maini sau in locuri vizibile pe care hainele nu pot sa le acopere, este posibil ca prima impresie facuta angajatorului sa nu fie excelenta daca este mai conservator, sau alte motive asemanatoare. Al doilea dezavantaj este posibila aparitie a cicatricilor cheloide, ( https://drleventercentre.com/ce-sunt-cicatrici-cheloide-si-cum-le-eliminam/ ), dar asta depinde doar de corpul tau. In reste, cum ai grija de tatuajul ales depinde doar de tine.( https://www.funkytattoo.ro/ingrijirea-tatuajului/ ca sa ai idee).
Plus ca trebuie sa ai mereu grija si sa il hidratezi pentru ca iti poate pierde din culoare, mai ales nu este realizat doar cu negru, si imbatraneste odata cu pielea, de care trebuie sa avem oricum grija sa nu fie uscata si sa nu imbatraneasca prematur, asa ca asta nu i dezavantaj, e mai mult o observatie. Iar in legatura cu tara in care este realizat, nu cred ca este atat de importanta tara, si in Romania sunt o multime de tattoo artisti care fac arta adevarata, depinde doar de tine cat vrei sa investesti in tatuajul ales, dar as vrea sa spun ca daca alegi sa faci pasul, cum este ceva ce ramane cu tine restul vietii, sa nu cumva sa te zgarcesti! mai bine asteapta si strange bani cat sa il faci intr-un loc foarte bine cotat cu tatuatori experimentati! Tatuajele sunt ultimul lucru cu care vrei sa te zgarcesti, crede ma! De aceea nu am pus bolile care se pot transmite prin ace doarece orice salon de tatuaje care se respecta,( si nu ma refer doar la cele care cer preturi exorbitante, ci la majoritatea saloanelor) are igiena bine pusa la punct si foloseste ace pe care le desface in fata ta, cu manusi, in conditii complet sterile. Dar oricum sa fii atent si la asta, mai ales la asta daca alegi un loc mai dubios, desi sper ca nu e cazul, pentru ca se pot lua numeroase boli de care nu mai scapi niciodata daca acul a fost folosit inainte pe alte persoane! sper ca te am ajutat. Daca esti sigur/a pe tatuajul dorit, ti l doresti cu adevarat si te vezi aratand bine cu el si la batranete, cauta un salon bun, investetste cat e necesar ca sa iasa perfect and go for it! p.s.: sugerez sa nu il faci in locurile predispuse fluctuatiilor in greutate ex: in jurul coapselor/bratelor sau pe abdomen pentru ca nu stii niciodata cand pierzi si iei in greutate si i se poate strica forma.

1 răspuns:
| Eireann a răspuns:

O observatie din experienta personala: am un tatuaj pe spate, intre omoplati, imi place. Dar acum imi doresc un tatuaj mai mare, tot pe spate dar din pacate modelul nu se potrivesti cu cel pe care il am deja.