| Elena1234456 a întrebat:

Care sunt fazele depresiei?

Răspuns Câştigător
| Cσσкiє a răspuns:

În timpul fazei depresive, pacientul poate avea dorinţe de sinucidere, poate dormi mult, manifestând un interes scăzut pentru mâncare sau alte activităţi normale. Adesea este vorba despre un dezinteres faţă de familie, serviciu, pasiuni sau alte preocupări ocazionale. Pe de altă parte, în timpul perioadei maniacale, pacientul încearcă sentimente de mare euforie şi de mulţumire exagerată. Pacienţii descriu senzaţia de "zbor înalt", iar comportamentul lor este adesea perceput de ceilalţi că fiind exagerat, zgomotos, dominant sau chiar tâmpit ( scuză`mi exprimarea ). Iată cum se descrie un pacient în timpul unei faze maniacale : "Motorul meu este ambalat la maxim, iar uneori nu pot să îl opresc". Această ezitare de a ieşi din starea euforică este asemenea unui viciu, iar cel care suferă de această afecţiune recunoaşte că odată ce corpul începe "să se consume" în activităţi curente, se instalează depresia. Insomnia şi chiar iluzia grandorii pot apărea la pacientul maniac. O zi bună! xoxo happy

2 răspunsuri:
| cosima11 a răspuns:

sad atac de panica, anxietate, fobii... le am:-

| abby_6509 a răspuns:

Cateva idei: iritabilitate si/sau anxietate, scaderea capacitatii de concentrare, nehotarare, interes scazut pentru activitatile curente, izolare sociala, pesimism, idei de moarte si de suicid.Frecvent tulburari de somn. te poti gandi la ceva de genul melancoliei, desi implica si alte chestii, dar probabil e mai simplu asemanarea cu melancolia.