| miti18 a întrebat:

Care sunt idealurile unui copil, dupa parerea voastra? funda pentru cele mai multe idealuriwinking

3 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Sa nu isi dezamageasca.Asta ar trebui sa fie idealul fiecarui copil, adolescent si mai tarziu, adult

| คиค a răspuns:

Buna!

Pai acum depinde de varsta copilului. Odata cu cresterea in varsta cresc si aspiratiile.
Unul dintre idealurile a toti copii este sa "fie mari".
De aceea se si joaca de-a mama si de-a tata, de-a mama si copilul, etc.
De asemenea va fi nevoie si de slujba.
Asa ca majoritatea fetitelor isi dorect sa fie actrite, dorctore, asistente, invatatoare, educatoare, pictorite, etc, iar baieteii isi dorect sa fie, medici, politisti, pompieri,< super eroi laughing >
Apoi de ce cresc, de aceea devin mai motivati aiba rezultate mai bune decat ceilalti, si asa apare concurenta.
La gradinita e concurenta pentru bulinute rosii, la scoala pentru calificative, apoi pentru note...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea doreste sa ajunga actori, cantareti, fotomodele, dansatori etc. Motivul? Vin de la scoala si nu isi pot face temele deoarece nu stiu ce s-a intamplat in Hana Montana. Nu doar parintii sunt de vina. I-ar putea interzice sa priveasca la tv, dar asta ar inseamna sa-l izoleze de ceilalti(copiii la scoala vor povesti noutatile, iar el, fiind paralel cu situatia, va deveni singuratic). Calculatorul ocupa deja prea mult timp in viata unora de 10-11 ani, dar atunci cand este folosit cum trebuie, acesta este un lucru bun(jocuri precum warcraft, sah, socializarea pe messenger).
Unii isi doresc sa ajunga precum invatatorii sau parintii lor, fiind persoanele cu care intra cel mai des in contact.