| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt ingredientele unei "Negrese"(prajitura)+modul de prepare.

Dau fundita pentru un raspuns cat mai bun big grinbig grin

Răspuns Câştigător
| Elenna_4537 a răspuns:

Ingrediente: - 1 cana zahar
- 6 oua
-1 ceasca ulei
- 4 linguri cacao
- 1 cana lapte
- 1 cana faina
Se separa albusurile de galbenus.
Galbenusurile se freaca cu zahar pana se albesc.
Apoi se pune laptele caldut, uleiul, faina, mirodeniile [ zahar vanilat, rom, etc. ] si cacaoa.
Se tapeteaza tava cu ulei si faina. Se toarna aluatul si se da la copt.
Primele 10 minute se coace la foc mic(pana creste) si apoi la foc mare pana se coace.

Albusurile se bat cu o cana de zahar si se face o pasta de culoare alba care se pune pe deasupra blatului si se da inca 15 minute la foc mic.
Se taie cand este rece.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Preparare* big grin scuze