| Kid_4219 a întrebat:

Care sunt particularitatile (trasaturile) descrierii?

2 răspunsuri:
| Corina1325 a răspuns:

Conturarea de forme, linii si culori. Predomina substantivele si adjectivele uneori avand valori stilistice... happy Funda?

| Dia007 a răspuns:

Caracteristici/trasaturi:
- prezinta imagini,forme,culori (tabloul);
- cadrul spatial si contemporal al unei actiuni;
- atmosfera generala;
- trasaturile fizice si morale ale unor personaje (portretul);
- accentul cade pe imagini,impresii si stari sufletesti;
- urmareste obiectele si legaturile dintre ele, sugerand vizual sau auditiv,atmosfera descrisa, asa cum este perceputa de autor;
- predomina substantivele, adjectivele si adverbele care prezinta obiectele si particularitatile lor sau ale actiunilor in care sunt surprinse;
- verbele sunt la indicativ prezent sau imperfect;
- se folosesc procedee artistice bazate pe sensurile mai putin obisnuite ale cuvintelor;
- se poate imbina uneori cu alte moduri de expunere (naratiunea si dialogul