| ea_2165 a întrebat:

Care sunt partile bune ale Racului? Dar cele negative?

1 răspuns:
| kytty a răspuns:

Bunahappy

Zodia RAC zodia RACULUI

Alte nume: CANCER (in limba latina, preluat si in limba engleza)
Perioada 22 iunie - 22 iulie

ATENTIE! Zilele de inceput si de sfarsit ale zodiei difera de la un an la altul, in functie de ora la care Soarele intra sau iese din zodia respectiva.
Recomandarea astrologului: daca esti nascut la granita dintre zodii, solicita un calcul astrologic profesionist prin intermediul serviciului ASTRO-SMS: ASTRO-CALCUL
Simbolul zodiei Ideograma semnului zodiacal simbolizeaza uniunea cercului spiritual cu semiluna sufletului, sugerand clestii unui crab.
Descrierea zodiei

Zodie feminina de apa, predominant emotionala, psihica, guvernata de planeta LUNA, planeta care sporeste romantismul, diplomatia, puterea de adaptare, sensibilitatea, memoria, imaginatia, aptitudinile artistice, precum şi instabilitatea, oscilatia, inconstanta, capriciile, tendinta spre lene.

Nativul in Rac este foarte legat de familie, probabil are si un mare atasament fata de parinti, mai ales fata de tata. Atmosfera familiala in general este foarte puternic influentata de prezenta tatalui, probabil prin autoritatea de netagaduit a acestuia. Subiectul isi doreste sa se aplece cu multa atentie si asupra propriului camin atunci cand si-l va crea, atmosfera din casa fiind foarte importanta pentru echilibrul sau psihic. Tine la familie, la traditiile mostenite, la rudele sale, respecta arborele genealogic al familiei. Radacinile si trecutul sau sunt foarte importante, la fel ca locurile natale, localitatea sau tara de bastina fiind mereu un loc sfant pentru el, fiindu-i foarte greu sa se desparta de ele. Ii place o casa in care sa aiba tot ce isi doreste, in care sa nu-i lipseasca nimic, dar are si o oarecare tendinta spre lux. Proprietatile de orice fel – dar mai ales cele imobiliare – sunt de maxima importanta pentru el. Isi doreste o casa a sa, un loc al sau, pentru ca sentimentul proprietatii este foarte dezvoltat. Are mare nevoie de securiate in mediul sau familial. Posibil ca prima parte a vietii, tineretea, sa fi fost mai dificila pentru el, fiind o lupta continua pentru supravietuire, dar poate avea parte de prosperitate in a doua parte a vietii.
Compatibilitate cu alte zodii
EXCELENTA (100%) - Rac, Scorpion, Pesti
BUNA (80%) - Fecioara, Taur
DELICATA, RISCANTA (60%) - Balanta, Berbec
DIFICILA, DAR INTERESANTA (50%) - Capricorn
DIFICILA, CU DATORII KARMICE (20%) - Varsator, Sagetator
NERECOMANDABIL (10%) - Leu, Gemeni