| asdfggh a întrebat:

Care sunt pasii pentru prezentarea semnificatiei titlului :X funda :X plsss help me:X

4 răspunsuri:
| opierdevara a răspuns:

Sincer,nu stiu cum sa iti explic dar uite cum ne'a zis noua profa d romana la Baltagul
Titlul Baltagul sugereaza arma crimei dar totodata si arma razbunarii care va reinstaura pacea si linistea si randuiala zilnica.
sper ca ti-am fost de ajutor. Funda?

| carolina_8072 a răspuns:

Poate astepti pana weekendul care vina ca si mie imi trebuie. O sa-mi dea cineva si o sa-ti scriu happy

| carolina_8072 a răspuns:

Semnificatia titlului prin raportare la continutul textului liric

Titlul-- anticipeaza caracterul descriptiv al textului

-reliefeaza tema/una dintre temele

-struct:subst-articulate(individualizare)
-nearticulate(generalizare)

-Figuri de stil

2.argumentele-
-figuri de stil si imag artistice - >(de unde rezulta din aman2 ) legate de tema evidentiata :viziunea asupra. este evidentiata prin epitetul. care.
La acestea se adauga.

In primul argument introdus prin astfel. Fguri de stil

In al doilea argument introdus prin de asemenea. Imagini artistice

3.concluzia: legatura titlu text."in concluzie titlul se afla in stransa legatura cu textul.

| laurycs a răspuns:

Buna... iti dau un exemplu si dupa acesta poti sa te iei...winking

Tutlul este alcatuit din substantivul comun articuat "Enigma" urmat de substanticul propriu "Otilia".
Dupa asta spui de ce se cumeste asa (adica ex: de ce se numeste "enigma Otiliei") si gata semnificatia.
FUNDA?