| marianastepan a întrebat:

Care sunt traditiile, mancare specifica a diferitor tari?

Răspuns Câştigător
| zbye a răspuns:

Romania are ca mancare specifica sarmalele...francezii au acea branza mucegai, melci, scoici si toate alea, chinezii din cate stiu mananca orez in loc de paine, mananca alge de mare, si gandaci prajiti si toate alea... ungurii au acea supa foarte buna numita gulyas (guiash), italienii au pastele (macaroane, spaghetti) si pizza.

4 răspunsuri:
| carminaburana43 a răspuns:

Cate tari vrei sa-ti descriu caci numai dupa cite stiu eu sunt cel putin 139 pina le descriu pe toate ma fac bunica.

| MihaelaDart a răspuns:

Romania - mamaliga, sarmalele (desi pe astea le intalnim si in alte tari), ciorbele
Grecia - tzatzici, specialitatile marine, pastitio, bougatsa, supa fakes, gyros
Turcia - kebab (or mai fi si altele dar nu le cunosc)
Arabia Saudita/Egipt- shaorma
Italia - spaghetele, specialitati marine, pizza
Franta si Belgia - branza cu mucegai
Ungaria - gulas, cartofi cu varza dulce
America - un popor plin de fast-fooduri in E-uri :)), pancakes, untul de arahide, donuts (gogosile specifice)
Canada - siropul de artar pe pancakes
Mexic - bautura tequila, mancaruri ce contin chili
Asia:China, Japonia, Thailanda, Vietnam - specialitati marine (sushi), insectele prajite, orezul, sarpele si cainele una dintre specialitati
Tarile nordice - specialitati din carnea de ren, marine
Austria - tochitura de inima si plamani de vitel, melci, taitei cu mac
Si multe altele le vezi singura aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Buc%C4%83t%C4%83riile_lumii

| marianastepan explică:

Pai 5-6 tari...

| marianastepan explică:

Mersi mult