| sHock a întrebat:

Cat de departe a-ti "merge " pentru persoana iubita?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Se spune ca"pana la capatul lumii" mergi dupa persoana iubita, pentru ca viata fara ea, viata ta ca om, devine searbada.
Dragostea chiar ca iti ofera carari nebanuite pe care sa "mergi", insa tu trebuie sa le alegi pe cele insorite, calde, inflorite pentru ca viata ta sa nu se transforme in imagini de infern ulterior.
Zilnic te intalnesti cu oameni fericiti, care se iubesc si fac totul unul pentru altul, pentru a trai frumos, pentru a se integra in familiile lor si in societate dar, in acelasi timp, vezi si oameni care la "umbra" sentimentului de dragoste (cu scuza acestui sentiment), fac fapte groaznice, care nu ar trebui sa aiba nimic cu acest sentiment inaltator al iubirii.
Fiecare dintre noi alege ce i se pare ca i se potriveste, uneori o nimeresti, alteori insa te inseli si esti obligat s-o iei de la capat.
In concluzie, nu poti face orice si "merge" oriunde in numele dragostei, trebuie sa fii matur si constient ce riscuri iti asumi si daca ele merita. Multe dintre noi isi parasesc parintii si-l urmeaza pe omul drag, acolo unde se afla el. E bine, e rau?, fiecare o constata pe propria piele.
Este sigur ca, in numele dragostei, nu poti face rau persoanei iubite, nu poti s-o faci scavul (a) tau (ta) si nici nu poti sa faci rau altor persoane doar pentru ca nu sunt eventual de acord cu tine si cu drumul pe care l-ai ales.
Daca persoana iubita este bolnava, te sacrifici pentru ea, ii dai sprijinul tau moral si material daca este cazul, il sustii pentru a se insanatosi si a merge mai departe pe acelasi drum impreuna.
Nu stiu daca ti-am raspuns, in sensul dorit de tine, la intrebarea ta, dar stiu din propria experienta ca eu, am plecat, dupa ce m-am casatorit, dupa sotul meu, care era din alta parte a tarii, lasandu-mi familia parinteasca, pentru a-mi crea propria familie, cu toate ca eu eram dintr-un oras mare, iar sotul meu locuia intr-un oras mic, dar avand un contract ce-l tinea in acel loc, casa lui a devenit si casa mea si a fost bine ca am luat aceasta hotarare.
Sper ca si tu sa constientizezi ce este bine pentru tine si sa "mergi" pe calea dragostei, "PANA LA CAPATUL LUMII", dar sa fii fericita si sanatoasa.

16 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, pana pe luna si inapoi, de fapt pentru persoana iubita daca stiu ca merita as face orice si as merge oriunde...

| Antrax a răspuns:

Pana la WC

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca as fi in locul tau, pana la prima librarie de unde mi-as cumpara urgent o carte de gramatica limbii romane.

| sHock explică:

Oh Godlaughing. ce sariti si voi.
'Ati'
ce sa ziclaughing

| DianaLostInDreams a răspuns:

Doamne v'ati prostit de tot cu limba asta romana. Unii sunteti la pamant.Se duce Romania de rapa cu voi ma oh go on straight face

| ..somebody.. a răspuns:

Detul de departe insa nu as putea sa ma injosesc pentru el pentru ca sunt f orgolioasa. fff departe daca il:X:X mult

| aisha01eu a răspuns:

Cat mai aproape.

| sunt_fericita a răspuns:

Pina la capatul lumii sa-l las acolo sh mash intoarce singura inapoi :=)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O statie de tramvailaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot, absolut orice! fara resentimente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de persoana. Daca tin mult la acea persoana as incerca sa aflu ce lucruri ii plac cel mai mult pentru a putea fi pe placul lui. Dar nu as ajunge sa ii cad in genunchi ca sa ma iubeasca.In cazul acesta eu spun in totdeauna "Lasa-l, sunt o gramada de baieti pe lumea asta care sa ma accepte asa cum sunt".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la moarte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As merge pana la moarte.>.>>.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare aveam o relatie cu un baiat si il iubesc mult dar parintii mei nu/s de acord a vb cu el si ea zis sa ma lase in pace acum lui nu-ii mai pasa de mine imi spune ca ma iubeste dar in acelasi timp imi spune sa ne despartim sa fim departe unu de altu sa ne uitam va rog dati-mi un sfat.sad

| deeutza a răspuns:

Eu as merge oriunde pentru persoana iubita doar daca aceasta este o persoana care sa mi se potriveasca si sa fiu app sigura ca ne potrivim de minune si aici sa zice ca exista niste limite adica:
-sa avem macar ceva in comun
-sa imi accepte prieteni si sa fie de acord k ei ca sa poate sa iasa k mine si k ei ca sa nu fiu nevoita sa aleg pentru ca altfe relatia nu va duce niciunde-va zic din prroprie experienta
-ma repet sa imi accepte prieteni k orice pret altfel inseamna k avem personalitati total dif iar asta inseamna k nu ne potrivim
-si gandeste si k capu nu numai k inima:*

| tzutzi a răspuns:

Eu am mers...si a fost o prostie pentru ca am realizat ca nu merita...am riscat mult pentru el, dar in zadar...si am realizat ca nu merita nimeni sa risti pentru el!