| bluedr a întrebat:

Cat de greu e pe mate-imfo si cata imformatica se face?

Răspuns Câştigător
| crissu2314 a răspuns:

Daca te descurci la matematica este foarte ok. informatica e foarte usoara daca inveti lectia zilnic si ai o gandire logica. In plus inveti si alte materii(chimie, fizica, biologie, geografie etc.) si ai multe optiuni de alegere a facultatii. Sper ca ti a fost de folos. iar ca ore ai Matematica_4 ore pe saptamana, obligatoriu, dar poti avea si o ora suplimentara de extindere, asa ca noi am avut 5 ore de mate pe saptamana tot liceul
informatica-1 ora in clasele 9-10 si 4 ore in clasele 11-12(asta daca nu esti la intensiv informatica si ai mai multe ore de info) In plus in clasele 9-10 veti mai avea cu profesorul de informatica o disciplina, numita TICla care veti invata Word, Excel, Power-point si Acces) si care va avea alocate doua ore pe saptamana in clasa a noua si o singura ora pe saptaman in clasaa 10a
Fizica-3 ore
Chimie-2 ore in 9-10 si o ora singura in 11-12
Romana-4 ore pe saptaman in clasaa 9a si doar 3 ore in clasele 10-11-12
Doua limbi straine(cele studiate de tine in gimnaziu)-cate 2 ore pe saptamana fiecare
geografie-1 ora
istorie-1 ora
Bilogie-2 ore in 9-10 si o ora in 11-12
Religie-1 ora
Desen si muzica-doar in 9-10-o ora la doua saptamani, adica o spataman ora respectiva e de desen si o saptaman ora respectiva e de muzica, la fel cum e si in clasaa 8a
Socio-umane(Logica in clasa a noua, Psihologie in a 10a, Economie in a 11a si Filozofie in a 12a)-1 ora pe saptaman
Educatie antreprenoriala(doar in clasa a 11a)-1 ora pe saptaman si o preda, de regula, tot profesorul de socio-umane
Sport-2 ore in 9-10 iar in 11-12 o ora de sport si o ora de jocuri sportive, deci vei avea cu proful/profa de sport 2 medii in 11-12
In a 11 a si a 12a vei avea si 2 optionale, noi, de exemplu, am avut un optional de chimie si unul de geografie in a 11a iar intr-a 12a vom avea un optional de chimie siunul de biologie, fiecare dintre aceste materii optionale avnd cate o oora pe saptamana
plus media la purtare
Tezele se dau la romana, matematica, informatica si la alegere intre biologie/chimie/fizica in toti anii de liceu
Mult succes
FUNDA

4 răspunsuri:
| persseuss a răspuns:

E un profil greu ce se bazeaza si pe matematica si pe informatica

| Visionfree a răspuns:

Nu fa aceasta greseala, pe care o vei regreta din toti rarunchii, o vei regreta ziua, noaptea in vis, o vei regreta tot restul vietii tale. Regret, atata vei gasi, regret. Acum serios, nu-ti face asta.

| Delliaa a răspuns:

Este destul de greu. O sa faci mate m1 si acea matematica este mult mai grea, iar informatica o sa faci vreo 4-5 ore pe saptamana, chiar si 6 ore de info.