| Dinu_Ionut_Ungureanu_1977 a întrebat:

Cat de mare este diferenta dintre un telefo quad core si un telefon dual core. Ofer funda

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Nu este o diferenta foarte mare aici nu putem compara procesoarele dupa telefoane cu cele de pe pc-uri. Daca un telefon are procesor quad si 512mb memorie ram, hmm nu va fi foarte stralucit in jocuri si browsing foarte mult. Dar daca avem un telefon cu procesor dual-core si 1gb memorie ram, aici sta treaba afltel. Memoria ram lucreaza in paralel cu procesorul, nu ca la telefonul cu procesor quad-core care are un procesor mai bun, dar memoria ram este mica si incarca greu paginile/jocurile. Sper ca ai inteles ce ti-am explicat happy
Bft!

| hp8510p a răspuns:

Depinde...daca cel quad core este vreo chinezarie, cel dual core o sa-l faca.Dar depinde si de frecventa

| XxStefanIulianxX a răspuns:

Procesorul quad core are 4 nuclee iar cel dual core 2. Daca procesorul quad core are o frecventa de 1, 2Ghz iar cel dual core are o frecventa de 3 bate quad ul. Acum depinde te telefon.Deci dacă vrei un telefon sa spargi gura târgului îți cu procesor Qualm Snapdragon 800, 801.