| Dyingfetus a întrebat:

Cate calorii are aproximativ o felie de tort,o cana maricica de lapte,un sandwich (paine +salam+cascaval) si o inghetata? Aproximativ! Opine, ceva.

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Bănuiesc că laptele este de vacă, este normalizat (1.5%) şi este fără zahăr. Dacă ţinem cont de faptul că o cană măricică de lapte are 300 de ml, atunci pentru lapte ai 150 de calorii (50 de calorii pentru 100 ml de lapte).

Pentru sandwich, cântăreşte ingredientele şi ţine cont de cele de mai jos:

- pâinea bănuiesc că este albă, din grâu, 100 de grame = 245 de calorii;

- salam = 427 de calorii/100 de grame;

- caşcaval = 400 de calorii/100 de grame;

Îngheţată = 164 de calorii/100 de grame.

La tort depinde de multe, ce fel de tort?

Margarina pentru prăjituri are 781 de calorii la suta de grame.

Zahăr = 400 de calorii/100 de grame.

Sper să te fi ajutat.