| Gobseck a întrebat:

Cate carti ar trebui sa citesc pe luna?

5 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Fiecare are propriul ritm de a citi, nu exista un numar de carti pe care ar trebui sa-l citeasca fiecare persoana. Important este sa intelegi ceea ce citesti, sa iti placa si sa te intereseze subiectul cartii, chiar si intr-o mica masura, pentru a reusi sa citesti cu placere cartea respectiva. De exemplu, eu reusesc sa citesc doua carti pe luna, in general, dar se intampla sa nu citesc deloc intr-o luna sau sa citesc mai multe. Depinde si de cate pagini are cartea, de cat de complex e subiectul, de ce gen este si de alti factori.

| Rebeka88 a răspuns:

Eu citesc pe luna:1 roman (minim 300 file), 5 carti (cel putin 200 file) si 8-9 reviste diverse rolling on the floor))))))) dar mie imi place sa citesc si o fac repede si bine.depinde de la persoana la persoana

| positivity a răspuns:

Te provoc să citești o carte pe săptămână. Te provoc să citești cât mai mult. Lectura în sine îți dezvoltă vocabularul, imaginația. Te poți transpune în diverse situații fără prea mari eforturi.
Vei accepta provocarea mea?

| Gobseck explică (pentru positivity):

Desigur.

| GYGYLATINO a răspuns:

Poti citi cat poti sau incearca citesti o pagina intr-o zi si notezi pana ajungi la ultima fila asa vezi cate pagini ai citit intr-o luna