| anonim_4396 a întrebat:

Cate carti pe saptamana ar trebui sa citesc pentru a-mi dezvolta vocabularul? Am 15 ani, ce carti mi-ati recomanda?

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În primul rînd cărți de autori români : Creangă, Slavici, Eugen Barbu, Ioan Dan, Rodica Ojog Brașoveanu, Constantin Chiriță ( „Cireșarii"), Marin Preda, Costache Anton, Haralamb Zincă, Theodor Constantin, Radu Tudoran, apoi, dintre străini: Jules Verne, Charles Dickens, Edmondo de Amicis, Hector Malot, Mark Twain, Karl May, Daniel Defoe, Agatha Christie, Georges Simenon, Moricz Zsigmond, Sienkiewicz, Jokai Mor, Molnar Ferenc, Stendhal, Alexandre Dumas - tatăl, Victor Hugo, Paul Feval, Walter Scott, Salom Alehem, Valentin Kataev,
Intră pe google - Wikipedia, caută respectivii autori și caută titluri din operele lor.
Scrieți-le pe o listă și apoi caută-le prin biblioteci.
Le vei găasi pe toate.
Caută, în special Ioan Dan.

| grgdlk a răspuns:

Joaca un poker, o sa ti dezvolti vocabularul:

| Robert92 a răspuns:

Jocurile foamei.mda.dragut.happy Eu unul prefer cartile de dragoste adolescentina,pe acest domeniu iti recomand maitreyi,enigma otiliei, si cartea care mi-a placut cel mai mult, noi vom intra in vise.

| AnimeChu a răspuns:

Nu cred că ar trebui să te forţezi să citeşti un anumit număr de cărţi pe săptămână. Adică şi dacă citeşti o carte pe săptămână e bine.
Sincer, cum mi se spune în familie, orice carte care îţi pică în mână te ajută într-un fel. Deci poţi citi orice carte la care te atrage titlul, de exemplu. Important este să citeşti, deoarece tot citind îţi vei îmbogăţi vocabularul. Şi e important ca atunci când întâlneşti un cuvânt necunoscut să foloseşti dicţionarul.
Baftă şi lectură plăcută!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cartile de Jules Verne sunt perfecte pentru vocabular

| AlleXx5785 a răspuns:

Iti recomand o carte pe saptamana. Nu conteaza ce carti, citeste ce iti place.

| annapopescu a răspuns:

Salut! Paaai depinde de tine.Adica nu e necesar un numar de carti pe saptamana cat este necesar sa citesti. Citesti ceea ce iti place plus ca, depinde ce gen de carte cauti.Eu iti dau niste recomandari de niste carti foarte bune din punctul meu de vedere.Jocurile Foamei,Divergent, Twilight, Gazda. Sunt mai multe dar cred ca e mai bine sa o iei usor. Apropo depinde si modul tau de citire.Adica daca esti rapida, termini o carte foarte usor.Eu zic sa nu te stresezi cu un numar de carti pe saptamana.E suficient sa citesti cat poti si sa iti si placa.