| B3stgirl a întrebat:

Cate grame de aluminiu de puritate 90% pot arde in 3 moli de oxigen? Funda...

Răspuns Câştigător
| Andrada97 a răspuns:

Pai reactia este: 2Al + 3/2O2 - Al2O3, stiu ca numarul de moli= masa/masa molara, deci 3 moliO2=m/32 de unde rezulta ca masa de oxigen este de 96 grame, subliniem fiecare substanta si aflam x=masa de Aluminiu care este egal cu 214*96/48 care este egal cu 428 grame Al, care sunt cele de puritate 90% deci cantitatea totala va fi de 475. 55 g Al impure. Nu stiu cat e de corect, dar asa se rezolva!